Јаболкова салата со рокофор, едноставна и оригинална

Состојки

 • За 2 лица
 • 1 кисело јаболко
 • 1 слатко јаболко
 • 150 гр. со рокфор
 • 100 гр. ореви
 • лисја од салата (ентиви, зелена салата, итн.)
 • 100 мл. течна павлака
 • бибер
 • нафта
 • сол

Оваа салата од јаболка со Рокфор е свежа и комплетна прва за ручек или уникатно јадење за време на вечерата. Лисјата од салата, овошјето, сирењето и оревите се заедно во ова јадење полно со контрасти на вкус.

Рокфор може да го ставите и во цврст и во сос, сè е за вкусот на децата.

Подготовка

Ние го исекуваме рокфортот. Ние ги лупиме оревите и ги исекуваме малку. Ние правиме сос со тепање на крем, масло, сол и црн пипер. Може да додадеме и малку рокофор.

За да ја составиме салатата, на дното на плочата ги ставаме лисјата од салатата. Јаболките ги исекуваме на тенки парчиња и ги ставаме на салатата. Ние додаваме парчиња и кисели и слатки јаболка. Посипуваме со ореви и парчиња Рокфор. Сос

Слика: Кујната

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.