Едноставна пандишпан со микробранова печка

Состојки

 • 1/2 чаша млеко
 • 1 чаша стопен путер или благ маслиново масло
 • 1 чаша шеќер
 • 2 чаши пченично брашно
 • 5 гр. прашок за пециво
 • 3 јајца Л.
 • 1 лажица ванилин шеќер
 • малку кора од портокал или лимон

Овој брз и лесен основен рецепт за пандишпан ќе ја забрза подготовката на вашите торти и закуски. Направено во микробранова печка, ќе заштедиме време и енергија.

Подготовка:

1. Ние ги мешаме млекото, шеќерот и маслото. Добро мешаме. На овој препарат ги додаваме брашното, квасецот и трите јајца. Повторно матиме со неколку прачки додека не добиеме хомогено тесто. Ние го ароматизираме тестото со кора од ванила и цитрус.

2. Ние го истураме тестото во силиконски или калап безбеден за микробранова печка.

3. Гответе во микробранова печка 9-11 минути со максимална моќност (во зависност од форматот на калапот).

Слика: Петичеф

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Аура Кампос dijo

  Здраво!
  Би сакал да знам дали можеме да ги замениме мерењата во стакло со чаши, благодарам :)

  1.    Алберто Рубио dijo

   Здраво Аура, се разбира. Се разбира дека чашата е еквивалентна на 250 ml. и стаклото до 200 мл. Во секој случај, мерењето на состојките на тортата во чаши би ги почитувало пропорциите, што е важно. Се разбира, можеби ќе треба да ставите уште едно јајце за да го надоместите вишокот на состојки во однос на количините изразени во чаши.

  2.    социјална состојба dijo

   Да !! може да се замени без проблеми! :)