Едноставна пандишпан со пченкарен скроб

Состојки

 • За масата:
 • 250 гр. путер
 • 250 гр. на шеќер
 • неколку капки арома на ванила
 • 6 HUEVOS
 • 150 гр. Од брашно
 • 100 гр. пченкарен скроб или пченкарен скроб
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 8 лажици рум
 • За замрзнување:
 • 250 гр. шеќер за шеќер
 • 2 лажици рум
 • 1 белка од јајце

За да ја подготвиме оваа едноставна торта, се инспириравме од рецептот за типична луксембуршка торта наречена бамкуч. Оригиналниот рецепт е направен на ротирачко плукање и го претставува тортата како стебло на дрво, бидејќи во сечењето може да се видат повеќе слоеви тесто што го сочинуваат слаткото. Можеме да подготвиме во рерна, одделно, различните листови пандишпан и потоа да ги поставиме над нив, но за да заштедиме време и напор, ќе го задржиме традиционален вкус на пециво и пандишпанот и сунѓереста текстура. Ајде да го видиме рецептот.

Подготовка:

1. Ние го мешаме омекнатиот путер со шеќерот додека не добиеме кремаста паста. Потоа додаваме 2 цели јајца и 4 жолчки. Ние се врзуваме малку и ги додаваме брашното, пченкарен скроб и квасецот, можејќи да користиме цедалка за да ги истуриме во форма на дожд. Ние добро се мешаме додека не добиеме хомогена маса.

2. Ги собираме 4-те остатоци од белките додека не станат цврсти и ги интегрираме во претходното тесто заедно со румот. За да ги измешате белките, подобро е да го направите тоа со обвивни движења и со дрвена или силиконска лопатка.

3. Истурете го тестото во калап покриен со нелеплива хартија и варете го во загреана рерна на 175 степени и во средна позиција додека колачот не се исуши внатре (приближно 45 минути), проверувајќи со трик со игла.

4. Во меѓувреме, ја подготвуваме глазурата со мешање на трите состојки многу добро, така што ќе имаме многу густ и белузлав сируп. Кога пандишпанот е ладен, нареден на решетка, го капеме со глазура од рум.

Слика: Кујни

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.