Едноставна паштета од школки

Нема да верувате колку е лесно да се направи оваа едноставна паштета од школки. Такво предјадење брз и едноставен дека можете да го користите на неформални вечери, роденденски забави или да импровизирате аперитив за вечера.

Ако твојот децата се кујни Не двоумете се да го подготвите со нив, само треба да бидете малку внимателни со конзервите, а остатокот нема никакви компликации.

Дали сакате да дознаете повеќе за оваа едноставна паштета од школки?

Ако навистина сте загрижени за калориите, можете да го направите малку полесен ако користите намазно сирење со малку маснотии. Текстурата е едвај забележлива, но вашата диета сигурно ви благодариме.

Може да ја подготвите и оваа едноставна паштета од школки однапред, за да можете да го послужите свежо. Држи до 3 дена во херметички затворен сад.

Комо придружба подобро да се користи нешто со крцкава текстура. Во последно време ми даде закуски од пченка и мешунки, тие се како ракавица за овој рецепт.

Едноставна паштета од школки
Толку лесно и брзо што ќе го користите илјада пати.
Автор:
Тип рецепт: Мезе
Порции: 20
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 150 гр намаз од сирење
 • конзерва кисела школка (100 гр прибл.)
 • конзерва туна во масло (80 g прибл.)
 • сецкани алги
Подготовка
 1. Рецептот го започнуваме со подготовка на состојките. Така добро ги исцедуваме и киселите школки и туната.
 2. Ги ставаме во чашата со блендер и го додаваме намазното сирење. Мешајте околу 2 минути додека состојките не бидат добро смачкани и измешани. Доколку е потребно, можеме да ги спуштиме тестенините или состојките надолу и да продолжиме со мелење.
 3. Ние ја пренесуваме паштетата во убав сад или контејнер.
 4. Завршуваме со попрскување со нотка од снегулки од алги, јас обично користам алги од анори, кои дехидрирани, изгледаат како магдонос и ги користам скоро во сите рецепти за риби.
 5. Служиме придружени со кредета, тост леб, закуска од пченка и мешунки или која било друга состојка што не прави лажица и е крцкава
Сметки
Со овие количини, излегуваат приближно 300 гр паштета. Пресметката на порциите и калориите се пресметува за 15 грама, што е она што обично се користи на тост.
Нутриционистички информации по порција
Големина на порција: 15 g на тост Калории: 25

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.