експресен леб

експресен леб

Макотрпниот дел од приготвувањето на лебот дома го чека времето на подем. Нормално, тестото се остава да стаса откако ќе се измешаат сите состојки. Потоа, лебот се обликува и се остава повторно да нарасне. Карактеристика на денешниот леб е што нема да ги чекаме тие времиња, затоа е а експресен леб.

Ќе ги измешаме состојките и откако ќе го обликуваме, ќе го ставиме директно во нашиот сад. Тука е тајната, контејнерот мора да биде безбеден за рерна и со капак. Тоа може да биде кокота, калап Pyrex или торба за печење.

Бидете внимателни бидејќи рерната не мора претходно да се загрева. Го ставаме нашиот контејнер, ја вклучуваме рерната и чекаме околу 40 минути.

Повеќе информации - Печете пилешко во торба, без да ја извалкате рерната


Откријте други рецепти на: Рецепти за леб

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.