Ansеле грав со срце за Денот на вineубените

Состојки

 • За околу 60 гуми
 • 2 чаши шеќер, и уште малку за да ги премачкате гуманите
 • 1 и пол чаши незасладена јаболка од јаболка
 • 1 плик со желе од јагода
 • 2 пликови со неутрален желатин
 • 1 лажица сок од лимон

Денот на Сан Валентин секој пат кога е поблиску, и за да не фати бикот и да останеме без време, еве имаме рецепт со кој сигурно ќе успеете, тоа е слатка, вкусна и има форма на срце. Што повеќе би можеле да побарате? Брзо да се направи? Па добро е, затоа што за 15 минути ќе ги имате подготвени

Подготовка

 1. Подгответе а тенџере со средна големина и измешајте ги 2 чаши шеќер во неа, чашата и половина со сос од јаболка, пликот со желатин од јагоди, двата ковета со неутрален желатин и лажицата сок од лимон и оставете сè да одмори околу 2 минути.
 2. Носи целата оваа мешавина до нејзината точка на вриење постојано мешајќи за да не залепи и врие 2 минути.
 3. Откако ќе ја имате мешавината, истурете во тава длабоко барем еден прст, намастено со малку маргарин и оставете го да се одмори во фрижидер најмалку 3 часа додека тестото не се стегне.
 4. Помогнете си со а шпатула за да се одмрзне плочата од боранија и го стави на табла за сечење.
 5. Помогнете си со а исечени тестенини во форма на срце да го направите посакуваниот формат (машина за колачиња со форма што ја сакате). Трикот за да не се залепат е да се сече со тој секач за тестенини или нож натопен во топла вода.
 6. Откако ќе ја подготвите секоја форма, премачкајте ги сите гуми за џвакање врз остатокот од шеќерот.

За подобра конзервација, чувајте ги гумињата на Валентин во херметички затворен сад што исто така можете да ги декорирате и персонализирате.

Во Рецетин: Овошни желеа, задоволство за најмалите.

Слика: Мелисакуина

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алексис Лопез Борел dijo

  Изгледа многу добро хехе. Е ги направам за да ги имаат ако мојот партнер ги сака хехе. Ви благодариме за рецептот

  1.    рецепт.com dijo

   Нема проблем!! ќе видите како ги сака !!

 2.   гема-слива dijo

  Тој убав изглед!
  Едно прашање, дали можат да се направат со други плодови? Или со мелмелада наместо пире?

  Благодарам многу!

  1.    рецепт.com dijo

   Здраво!! Да, она што се случува е дека ќе станете послатки ако додадете џем :)

 3.   Дијана Матичик dijo

  Го сакав рецептот, благодарам :)

  1.    рецепт.com dijo

   Ви благодариме!

 4.   Isизел Галели dijo

  Јас ги направив и излегоа исти како оние на фотографијата, вкусна и убава идеја !! Благодарам и поздрав.

  1.    Имајте час dijo

   Тоа е супер!!! Колку сме среќни!

  2.    рецепт.com dijo

   Честитки !!! Ви благодарам многу што не прочитате !!

 5.   рецепт.com dijo

  Колку радост ни дава! :) Прегратка!!