Stеле од јагода за романтичен десерт

Состојки

 • 8 про clearирни пластични чаши
 • мерно пенкало за украсување
 • чоколадо за десерти
 • желатин во прав со вкус на јагода (8 порции)
 • потребната вода
 • иста количина на течен крем за камшикување
 • Валентин украси (јуфки, срца, розови бисери ...)
 • бобинки

Економичен и привлечен е овој десерт од јагоди (а со вкус на јагода) што доаѓа од бисери за да го подготват на овој поблизок Ден на в Valentубените. Makeе го направиме со инстант желатин, иако можеме сами подгответе го со природни јагоди и опашка (опашките од неутрален желатин). Оригиналноста на десертот лежи во креативна и шарена монтажа и декорација.

Подготовка:

1. Го топиме чоколадото во микробранова печка или во двоен котел за да стане кремасто и го истураме во кујнскиот молив. Со внатрешноста на theидовите на стаклото пишуваме некој романтичен мотив со помош на диспензерот. Оставивме урда во фрижидер.

2. Ние разредуваме половина од желатинските прав во половина од потребната количина врела вода. Откако ќе се раствори, додаваме остаток од вода, но овој пат многу ладно. Проверуваме дали желатинската течност не е топла и истурете ја во украсените чаши. Ги пополнуваме до половина повеќе или помалку. Ставете го во фрижидер за да го наместите желатинот.

3. Сега ние подготвуваме желатин користејќи крем наместо млеко. Ние продолжуваме на ист начин. Загрејте половина крем и разредете го желатинот. Веднаш го истураме остатокот од многу ладниот крем, чекаме кремот да се излади и го истураме над слојот желатин што веќе го имавме наместено. Чекаме да се постави овој последен слој крем во фрижидер барем неколку часа.

4. Декорираме со украси што ги имаме или со парчиња црвени плодови.

Слика: Комидакрафт

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.