завиткани јајца

Полнети јајца

Полнети јајца има многу, но овие завиткани јајца никој не ги тепа. Тие не се навистина едноставни ѓаволски јајца бидејќи одат понатаму: тие се изматени, пржени и варени во богат сос.

Ќе ве научиме како да ги подготвите. со чекор по чекор фотографии. Не плашете се бидејќи, иако има многу чекори, вистината е дека нивното подготвување не е комплицирано.

Ви го оставам линкот до уште еден многу оригинален рецепт: Јајца со Бехамел.

завиткани јајца
Традиционален и вкусен рецепт
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 7 HUEVOS
 • 3 конзерви туна
 • ½ кромид
 • Каранфилче со лук 1
 • Масло за пржење
 • Брашно
 • Јас претепав јајце
 • Сал
Подготовка
 1. Гответе ги јајцата во многу солена вода.
 2. Откако ќе се сварат (ќе треба да се варат најмалку 15 минути), извадете ги од водата и поминете ги под ладна проточна вода.
 3. Ги лупиме.
 4. Ги сечкаме на две половини и ги одвојуваме жолчките од белките.
 5. Во сад ставете ги жолчките.
 6. Во овој сад додадете ја исцедената конзервирана туна.
 7. Добро измешајте и со оваа смеса наполнете ја секоја половина од белката.
 8. Овие половини ги поминавме преку брашно и изматено јајце.
 9. Полнетите половини ги пржиме на маслиново масло и ги ставаме во тенџере.
 10. Посебно во тавче запржете го половина исечканиот кромид и чешнето лук, исто така мелено.
 11. По неколку минути го ставаме овој сос во тенџерето, заедно со јајцата и половина чаша вода.
 12. Ја фрламе солта што ја сметаме.
 13. Оставаме да се готви неколку минути и веќе ги имаме завитканите јајца спремни за сервирање.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 350

Повеќе информации - Јајца со Бехамел


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.