Задушени лустери

Задушени лустери

Во оваа есенска сезона можеме да подготвиме сочни печурки, а во овој случај и некои вкусни лустериНа Овој рецепт е чудо и тие имаат многу шпанска традиција поради начинот на кој се подготвува. Сакаме да ги подготвуваме овие мали чорби каде што не смеете да пропуштите допир лук и магдонос.

Доколку сакате да подготвувате есенски рецепти, можете да ги откриете нашите «крем од тиква, печурки и бел грав»Или нашата«филе со печурки".

Задушени лустери
Автор:
Порции: 4-5
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 400 гр лустери
 • Половина голем кромид
 • Каранфилче со лук од 3
 • Половина чаша бело вино
 • Чаша вода
 • Неколку гранки свеж магдонос
 • Неколку лажици маслиново масло
 • Сал
Подготовка
 1. Ги подготвуваме лустерите. Ние чистиме со крпа било каков вид нечистотија, бидејќи не е потребно да ги натопите во вода или да ги исчистите под чешмата. Препорачливо е да не ги миете бидејќи во спротивно ја губат ароматаНа Откако ќе се подготват ги сечеме на парчиња.
 2. Ние го исекуваме кромидот на мали парчиња и сите три чешниња лук Ги сечеме на многу мали парчиња. Ние ја загреваме тавата со прскање на маслиново масло и ги ставаме кромидот и лукот да се пржат.Задушени лустери
 3. Кога ќе го испржиме, додаваме nСецкан аскалос, магдонос и сал Ги оставаме да се варат неколку минути додека не видиме дека омекнуваат.Задушени лустери
 4. Кога се скоро сварени ги додаваме половина чаша бело вино И водата. Го оставаме да се вари неколку минути додека не видиме дека се меки. Ако е потребно да додадеме уште малку вода, можеме да го сториме тоа. Задушени лустери
 5. Сега готови можеме да ги послужиме топли и со попрскан свеж магдонос.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.