Пица со зачинета салама, оригинална од Италија

Состојки

  • 100 гр. зачинета салама
  • 100 гр. моцарела
  • 100 гр. пребаруван мелен домат
  • маслиново масло и сол

El зачинета салама ја прави оваа пица најслична на познатата пеперони на ресторани за брза храна. Но, без сомнение, ова е автентична италијанска зачинета пица со исклучителна моќност, освен во маринара и ѓаволот.

Подготовка: 1. Откако тестото ќе се рашири, шириме тенок слој сос од домати. Потоа ги додаваме моцарелата и на крај тенко исечената салама. Зачинете со сол и бибер и додадете малку масло.

2. Ја ставаме пицата во рерна загреана на 250 степени за 10-15 минути.

Слика: Italianfoodnet

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.