Зачинет чоколаден крем

Состојки

 • 100 гр. чоколадо за десерти
 • 2 жолчки Л.
 • 3-5 лажици шеќер во прав
 • 2 стапчиња цимет
 • исушен чили-пипер или кајан
 • малку сол
 • 85 мл. свеж крем
 • 40 мл крем за камшикување
 • 2 лажички бурбон виски

Овој чоколаден десерт тоа е како loveубов, слатка и киселаБлагодарение на чоколадото (квалитетно, ве молам), но и зачинето, бидејќи сме го зачиниле кремот со чили. Оваа чоколадна супа е многу соодветна, затоа, да се даде малку топлина и искра на Денот на вљубените. Секако, пробајте го рецептот неколку пати пред 14 февруари за да ја добиете поентата на зачинетиот вкус.

Подготовка

 1. Го рендаме чоколадото и го истураме во голем сад отпорен на топлина. Одозгора ставаме фина цедалка и таа е добро прицврстена.
 2. Во мало тенџере изматете ги жолчките и шеќерот во прав со прачките додека смесата не побели и не се згусне. Потоа, додаваме два вида крем, цимет, кајан и сол.
  Оваа смеса ја загреваме на средно-тивок оган и постојано мешаме додека не се згусне, спречувајќи го да врие. За околу 8 или 12 минути можеме да го добиеме. Но, препорачливо е да бидете трпеливи, така што јајцето не стаса.
 3. Овој крем го истураме преку садот со чоколадо преку цедалка и оставете го да одмори околу пет минути.
 4. Ние го победиме кремот додека додаваме виски и го поправаме зачинетиот вкус (чили или бибер) и / или слатка (шеќер). Ние веќе можеме да го земеме кремот топол, но исто така вреди да го оставиме да се излади. Прво чекаме да ја изгуби топлината на собна температура, еднаш дистрибуирана на секоја услуга. После тоа, можеме да го сместиме чоколадниот крем во фрижидер неколку часа.

Рецепт преведен и адаптиран од торта за антионет

Слика: лекербек

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.