Зелено смуди: овошје, спанаќ и бадемово млеко

Зелено смути

Ова тресење о „смути“ Тоа е најдобриот начин да се земаат витамини на освежителен начин. Овој рецепт е смислен со цел да се биде 100% зеленчук и погоден за нетолерантна на лактоза. Затоа го развивме со бадемово млеко да го направам тотално вегански. Ако сакате, можете да го замените ова млеко со соја или нормално млеко, и ако ви се допаѓа многу повеќе зашеќерено, можете да додадете шеќер или засладувач.

Зелено смуди: овошје, спанаќ и бадемово млеко
Автор:
Порции: 1-2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 350 гр киви
 • 1 банана, исечкана
 • 1 голема грст свеж спанаќ измиен и исушен
 • 350 мл бадемово млеко
Подготовка
 1. Започнуваме со лупење на киви и режење нив. Ние го правиме истото со него банана, и ние го исецкаме.Зелено смути
 2. Ние избираме неколку спанаќ и ги миеме. Со крпа и внимателно ги сушиме. Ние ја подготвуваме чашата со 350 мл бадемово млеко.
 3. Во блендер ги мешаме сите состојки и ние ќе мелеме со полна моќност сè додека не се измеша добро. Во мојот случај користев Термомикс и го победив брзина 7 за 20 секундиприближно, сè додека не видите дека сè е добро измешано.
 4. Може да се земе веднаш или да се остави да се излади во фрижидер и да се пие ладно.

Ако сте сакале повеќе, обидете се да го направите ова чоколаден мус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.