Илијазабал сирење без јајце


Едноставно флан, со секаков вкус на сирење, како посебен Идијазабал. Всушност, можете да го направите со какво било сирење, дури и со намалено сирење, но со ова сирење што го предлагаме е особено привлечно. Не содржи јајце, па затоа е идеално за страдалниците од алергија. Дали ќе го придружувате со нешто или како такво?

Состојки:
1 плик од урда
300 гр рендано сирење Идијазабал.
1/2 литар крем (30-35% маснотии)
1 чаша шеќер
1 чаша млеко
Jamем од црвено овошје за придружба (по избор)

Како да го направиме тоа:

Ние ги ставаме состојките во тенџере над оган и добро се мешаме. Кога ќе почне да врие, оставете го да врие 2 минути и оставете го настрана. Грутки? Нема проблем, му даваме размахване на миксер.

Оставете да се излади и истурете во претходно карамелизирани калапи со веќе подготвена течна карамела или што сами ги подготвуваме (видете рецепт за портокалова карамела од крем пастеи). Оставете тамплар и ставете ги во фрижидер додека не се зацврстат (подобро направете ги претходниот ден). Послужете со џем од црвено овошје или што повеќе ви се допаѓа.

Слика: скршеница

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.