Индивидуални мафини од смоква и мед

Состојки

 • 400 гр. суви смокви
 • 200 гр. излупени сурови бадеми
 • 2 каранфилче
 • 1/2 лажиче мелен цимет
 • 1 лажичка сусам
 • 1/2 лажичка морско оревче (или лажичка и пол 4 зачини)
 • 1 лажица мед
 • Шеќер во прав за прашина (по избор)

За овој богат и традиционален рецепт од леб од смокваКујнски робот од типот Термомикс доаѓа со копчиња, што не значи дека не може да се направи без овој уред. Всушност, јас не сум се обидел да објаснам како да го сторам тоа на традиционален начин, што не е тешко. Посебниот допир е обезбеден не само од мешавина од зачини, но miel. Се чува долго време и е вкусно и многу здраво (содржи многу растителни влакна). О, и не ти треба рерна.

Елаборат:

1. Во кујнски робот од типот Термомикс, и со стаклото многу суво, истурете ги бадемите и смачкајте ги неколку секунди (брзина 3 1/2 во Термомикс). Треба да биде во видливи парчиња, а не во прав.

2. Ставете ги двата клинци на кујнска хартија и превртете ги со тркалачката игла за да ги израмните.

3. Додадете половина од смоквите, мелените каранфили, цимет и морско оревче и изблендирајте (брзина 5, во Термомикс, истурете ги сите овие состојки. Одете на брзина 6 и завршете со мелење сè за 15 секунди). Додадете ги остатокот од смоквите и програмирајте 10 до 15 секунди, vel 5. Ако не е со, оваа машина ќе мора да добие хомогена паста, за која сè уште вреди да се исецка смоквата малку порано.

Додадете ги резервираните бадеми, мед и сусам и измешајте 10 сек на брзина 3 и 1/2 или додека сè не се врзе на традиционален начин, помагајќи ни со шпатулата, така што сè е хомогено.

Извадете го тестото од стаклото и лажичкајте во сад за мафини со повеќе чаши и притиснете со нешто како медиум за да се смести во дупката. Оставете да отстои покриено со кујнска хартија и на собна температура преку ноќ да се исуши. Посипете со шеќер во прав, ако сакате.

Слика и адаптација: јаболкопипатипат

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Прекрасен гулаб dijo

  Јас само што вчера направив торта со смоква и круша !!!!! Хмммммммм !!!!

 2.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Колку вкусна Убава Палома !! Сакаме да видиме фотографија !! :)

 3.   Прекрасен гулаб dijo

  Ти го ставив!