Како да стерилизирате тегли за конзервирање, направете повеќе подолго


Кога станува збор за конзервирање дома како метеж, овошје во сируп или зеленчук во оцет или масло, потребно е да се стерилизираат теглите со цел производот да трае многу подолго.

Најдобрите тегли за стерилизирање на конзервите се стаклени тегли со широк уста.

Процесот на стерилизација се прави во два чекора. Првиот вакуум, на тој начин ја санираме теглата. Празните и отворени тегли и капаците ги потопуваме во тенџере со врела вода четвртина час, со памучна крпа на дното за да спречите врела вода да се скрши против дното на садот. Ги исцедуваме со лицето надолу на чиста крпа.

Втората стерилизација доаѓа последна. Откако ќе го додадеме препаратот во тенџерето, што мора да се наполни до работ, ние го затвораме многу добро. Потоа повторно ги вариме теглите околу 20 минути приближно, ние се отстрани и нека се излади. На овој начин постигнуваме дека содржината се намалува како резултат на термички ефект и се создава вакуум внатре.

Правејќи го процесот на стерилизација, можеме да си дозволиме да направиме многу повеќе од предметниот производ одеднаш, бидејќи на овој начин тие се чуваат во фрижидер многу подолго.

Слика: Јадете и уживајте, Ласлибретасдекалое

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гостин dijo

  Многу благодарам! Од голема помош ми беше што можам да зачувам количина зрели домати што ми беа дадени од градината. Вашиот трик работи совршено. Благодарам

 2.   Среќен dijo

  Ви благодариме за бакшишот, ќе го направам во пракса со неколку кисели пиперки за да видам како изгледаат!