Како да направите брауни без јајце

Состојки

 • 500 гр брашно за пециво
 • 300 грама шеќер
 • 1 пакет квасец или, ако не успее тоа, пакет од 12,5 g свеж квасец
 • 2 лажички сода бикарбона
 • 100 гр какао во прав
 • 250 мл млеко
 • 250 мл вода
 • 150 мл сончогледово масло

Дали се плашите дека кога подготвувате торта без јајца, нема да биде меки? Ова има лек, бидејќи денес во Речетин сакаме да објасниме како да подготвиме пандишпан вкусно чоколадо без јајце, особено за деца алергични на јајца. Трикот е во овој вид чоколаден пандишпан без јајца да има малку сода бикарбона.

Подготовка

Во сад ставете ги сувите состојки, тоа е, брашно, квасец, шеќер и бикарбонат. Не додавајте какао, само ова и промешајте со неколку прачки.
Во друг сад измешајте ги состојките кои не се суви, вклучително и во него млеко, вода и сончогледово масло. Измешајте сè добро и вметнете без да престанете да ги победите претходните суви состојки. Додадете го какаото во прав малку по малку, и продолжете да мешате.

Откако ќе ги вметнеме сите состојки во садот, подготвуваме калап со дијаметар од околу 20-25 см, го мастиме со путер и ја додаваме смесата. Ја ставаме рерната да се загрева до 180 степени, а кога е жешка, ставаме печете ја пандишпанот на 180 степени околу 40 минути.
Проверете дали е варен со лесно вметнување чепкалка за заби во тортата. Кога ќе излезе чисто, нашето пусти е подготвено.

Меки, многу чоколадо и вкусно! Ако сакате да видите други рецепти на пандишпан без јајце, внесете ја врската што само што ве оставивме.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Essесика Перез Перез dijo

  свеж квасец за пандишпан ??? или може да биде кралски ?? Пликот на кој мислите квасец е лиофилизираниот?

  1.    Ангела Виларехо dijo

   Можете да ги користите и двете :)

 2.   Моника dijo

  за колку порции се работи?

  1.    Лола сагазан dijo

   за 8 година

 3.   Лола сагазан dijo

  Ангела во ниту еден чекор не го именуваше маслото