Канутиљи полнети со крем гвакамоле

Канутиљи полнети со крем гвакамоле

Уживајте во овие еклери на вашата маса. Тоа е уште еден посебен начин на создавање на домашна гуакамоле и знаејќи дека можете да го комбинирате со оваа оригинална идеја. Можете да направите некои еклери со наполитанки за кнедли, со помош на некои челични калапи кои можете да ги најдете во кондиторски производи. Останува само да ги испржите и да ги наполните со овој здрав крем. Не губете детали за тоа како се направени и како ќе ви се допаднат.

Канутиљи полнети со крем гвакамоле
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 6-8 наполитанки за правење кнедли
 • 1 агуацат
 • 1 мал млад кромид
 • 1 зрел домат
 • 1 прстофат чили во прав (по избор)
 • Свеж цилинтро, ако не ви се допаѓа вкусот, можете да изберете магдонос
 • Сок од 1 лимета (или мал лимон)
 • 1 лажичка папрака
 • Маслиново масло за пржење во мала тава
 • Сал
Подготовка
 1. За овој рецепт ќе ни требаат некои калапи направени од челик што ќе ни помогне да ги направиме еклерите. За тоа калапите ќе ги завиткаме со нафората и ќе ги затегнеме неговите краеви за да ја запечатиме неговата спојка.Канутиљи полнети со крем гвакамоле
 2. Ги ставаме на мал извор и ќе ги ставиме неколку 20 минути во замрзнувач , на овој начин можеме да ги пржиме со подобри резултати.
 3. Додека можеме да одиме да го правиме филот. Отворете го авокадото, извадете ја пулпата и здроби со вилушка преку сад.
 4. На табла ќе сецкаме многу ситно кромид и домати. Го додаваме во авокадото.
 5. Ние додаваме сол по наш вкус, сокот од лиметата или лимонот и лутата пиперка (изборен).
 6. Се мешаме многу добро. Ќе го ставиме во а торба за пециво без никаква млазница.Канутиљи полнети со крем гвакамоле
 7. Загрејте го маслото во тавата за да се пржат обландите. Еклерите ги вадиме од замрзнувачот и пржете на средна висока температура. Ќе ги направиме добро зарумени од сите страни.
 8. Откако ќе се испржи и излади продолжуваме кон наполнете ги со авокадото. Ставете ги на чинија и посипете ги со пиперката Ние служиме ладно.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.