Карамелизирана пита со јаболка, најдобро калено

Состојки

 • 3 големи јајца
 • 1/2 чаша крем за крем
 • неколку капки арома на ванила
 • 6 лажици несолен путер (стопен)
 • 1/2 чаша пченично брашно
 • малку сол
 • цимет во прав
 • 2 јаболка од баба Смит (зелена и курва)
 • 3-4 лажици кафеав шеќер
 • 2 лажици сок од лимон
 • 1 стапче цимет
 • грст сецкани ореви
 • шеќерна чаша

Никогаш нема да легнете без да знаете уште еден рецепт. Тоа ми се случи вчера. Бев толку мирна плаќајќи на ред во супермаркетот кога покрај мене имаше една дама која ставаше сјајни зелени јаболка во торбата. Со нив таа ќе направи една од нејзините омилени торти. Тоа е пита со јаболка што е карамелизирана во кафеав шеќер и цимет. Лесно е да се направи и не ни трае долго. Погодно е да се подготви непосредно пред да се јаде, бидејќи се зема топло.

Подготовка: 1. Загрејте ја рерната на 180 степени и во меѓувреме матете ги јајцата со кремот, ванилата и 2 лажици путер додека не добиеме мазен крем.

2. Одделно измешајте го брашното, малку сол и малку цимет. Ние ги врзуваме двата препарати додека не оставиме хомогена паста.

2. Во нелеплива тава измешајте го преостанатиот путер со стапче цимет, кафеавиот шеќер и сокот од лимон. Оставете го овој сируп да зоврие и додадете ги свежо исечените јаболка. Ние го готвиме овошјето на тивок оган додека не стане меко и натопено во карамела.

3. Ние ги ставаме јаболките во тркалезен сад за печење, посипете ги со ореви и превртете го тестото. Печете околу 25-30 минути додека тортата не стане цврста и нејзиниот врв е златно-кафеав.

4. Послужете ја тортата топла и попрскана со шеќер од глазура.

Слика: Сите вие

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Да се ​​јаде добро dijo

  Засекогаш Слаткото е од суштинско значење за мене наутро. Никогаш не сум пробал кармелизирана пита со јаболка, мора да биде за да умрам.

 2.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Можеме да ви кажеме ... тоа е да се умре !! затоа напред и подготви го :)

 3.   Кристина Корчес Мартинез dijo

  Имам срце, но дали можете да потврдите дали се работи за само 3 големи јајца или 6?

 4.   Алберто Рубио dijo

  Кристина, има три, прости погрешно печатење