Карамелизирани круши со сладолед од ванила

Состојки

 • За 4 лица
 • 15 гр путер
 • 3 средни круши од конференција или слично
 • 60 гр кафеав шеќер
 • 15 мл минерална вода
 • Сал
 • Ванила во прав
 • Да служи и украси
 • Сладолед од ванила со ореви Макадамија

Ако имате сладок заб… .. Тоа е… И ова е најоригиналниот десерт за овој Божиќ. Тоа се карамелизирани круши со посебен допир, оној на сладоледот од ванила.

Тие се супер лесни за подготовка, ние исто така користиме многу малку состојки и ќе обоиме многу малку. Дали сакате да знаете како се подготвуваат? Забележи!

Подготовка

Отстранете ги опашките од крушите, исечете ги на половина и претворете се во мали четвртини. Откажете ги и оставете ги резервирани. Сега, ние ги карамелизираме. За да го направите ова, ја ставаме тавата на средна топлина со малку путер. Оставете путерот да се стопи и поставете круши, варете ги додека не поруменат (околу 3/4 минути). Ние го намалуваме огнот и готвиме уште околу 5 минути.

Ги превртуваме крушите, ставајќи го другиот дел исечен и варете уште 5 минути.

Ние додаваме кафеав шеќер и вода, и малку промешуваме за да дистрибуираме сè добро на дното на тавата.

Го оставаме да се готви неколку минути и ги превртуваме крушите, ставајќи ја кожата така што ќе ја допре тавата. Оставаме сè да готви уште 6 минути на средно-тивок оган, така што сосот ќе се згусне и ќе се создаде карамела.

Ги послужуваме на чинии и ги придружуваме со сладолед од ванила и ореви Макадамија.

Едноставно спектакуларно!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.