Карамелизиран портокал, многу цитрусно слатко

Состојки

  • За 4 лица
  • 4 портокали
  • 8 купишта лажици шеќер
  • Факел, ако не успееме во тоа, ќе користиме рерна

Агрумите се протагонисти на есента и затоа денес имаме многу посебен и поинаков десерт од агруми. Тоа е за карамелизирани портокали кои се вкусни и што малите ќе сакаат со тоа лимонска карамела што ќе ја имаат на врвот откако ќе ги направиме.

Покрај тоа што ги правите со портокали, можете да користите грејпфрут или мандарини, и на двата начина, тие се вкусни.

Подготовка

Исечете ги портокалите или грејпфрутите на половина, и ставете добра грамада лажица шеќер во секоја од портокаловите или грејпфрут половините. Откако ќе го имаме на, имаме две опции, или ако имаме кујнски факел, држете го факелот и нежно омекнете го шеќерот додека не добие ефект на карамел, или ако немаме факел, ставете ги во рерна загреана на 180 степени со можност за гратин 5-8 минути додека шеќерот не се карамелизира.

Едноставно вкусно!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.