Бунјоли од Тотс Сантс

Во Менорка овие денови е традиција да се прават и консумираат Бунјолс де Тотс Сантс или Бужуелос де Тодос лос Сантос.

Руска салата со ракчиња

Руска салата со ракчиња

Оваа руска салата со ракчиња е вкусна и ни служи и како главно јадење и како предјадење. Идеално да се консумира во текот на целата година.

печени компири со зеленчук

Печен компир со зеленчук

Тука имате многу едноставен рецепт што обично го користам како придружба на кој било вид месо или риба. Компирите

Nоки со зеленчук

Одлични домашни њоки компири соте со крцкав зеленчук. Оригинално, здраво и достоен ресторанско јадење.

Компир салата со црвен пипер

Различна салата, направена со варен компир, црвен пипер, тврдо варено јајце, кромид ... Едноставно јадење што го сака целото семејство.

Бели и виолетови пире од компири

Ако децата веќе сакаат пире од компири, тоа ќе ги привлече уште повеќе поради неговата боја. Се прави со виолетов или виолетов компир и со традиционалниот.

Компир, манџи и чорба од мида

Компир, манџи и чорба од мида

Студот пристигнува и тие допираат јадења со топла лажица. Пробајте ја оваа вкусна чорба компири, лустери и школки за да се загреете.

Компири од микробранова печка

Во денешниот пост ќе ви покажам како мајка ми готви компири во микробранова печка. Ги исецка на тенки парчиња (како да се за омлет) и потоа многу едноставен гарнир што ќе го подготвите за 15 минути. Подгответе контејнер безбеден за микробранова печка и ќе видите колку добро готви компирот.

Земја салата со аспарагус

Многу кул, тоа е задоволство. Винегретата од кромид и магдонос ја прави оваа земја салата посебна, што има интензивен и неодолив вкус.

Домати полнети со ориз

Вкусни полнети домати направени со ориз, ароматични билки, компири, кромид ... толку богати што можат да се јадат и топло и ладно.

Тиквички со компири печени

Едноставен рецепт направен со тиквички, компири, шунка и моцарела, состојки кои совршено се комбинираат и кои обично ги сакаат сите.

Мини tartlets компир

За ужина, за придружба на добра риба или добро пилешко јадење. Овие мини тартути од компир…

Зачинет печен компир

Компирите обично се совршен придружник на многу од нашите јадења. Пржени се совршени, печени се вкусни и варени...

Печен компир со фини билки

Компирите се совршен додаток. Можете да ги направите на илјада начини, пржени, варени, печени, пасирани, секогаш се комбинираат со…

Бомбици од компир и сланина

Супер лесни за правење, овие бомби од компири и сланина се вкусни. Тие едноставно се прават со пире од компири и…

Компир полнет со туна

Состојки 1 кг., Од компири 100 гр. туна во масло 2-3 јајца Сос од домати Вода Маслиново масло ...

Омлет од компири со јогурт

Состојки 1 килограм компири 6 јајца од слободен опсег 1 природен јогурт 1 бел кромид девствено маслиново масло сол ...

Компири од синап

Состојки 4 големи компири 5 власец 200 гр. течна павлака 100 гр. од Мантекил, 3 лажици сенф од ...

Салата од бугарска компир

Иако е бугарска, оваа салата од варен компир не содржи состојки туѓи за нашата кујна, а уште помалку необични...

Ориз њоки, без глутен

Ќе подготвиме неколку њоки во кои ќе го елиминираме пченичното брашно, несоодветно за целијачни, и ќе го замениме со ориз...

Тепсија од октопод со компири

Во фрижидерот имав варен октопод спакуван во правосмукалка. Да го правам тоа во галициски стил е брза опција, но сакав да…

Puchero pringá

Во монтадито, во крокети, во колачи, дури и во канелони... На сите овие начини можеме да уживаме во принга. Незнаеш…

Бомби од компир и туна

За да ја поттикнеме потрошувачката на риба кај децата, да го замениме, на пример, класичното мелено говедско месо ...

Португалска зелена супа

Покрај треска, зелената супа е кралица на супите во кујната во Португалија. Мислам на кралицата ...

Хуроси од компири

Чуровите од компири обично се разликуваат од ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ ПОРРА по својата форма (стап или лак) во нивната ...

Пица од компир

Иако во Шпанија не сме навикнати да ја гледаме, пицата од компир е многу типична да ја гледаме во рерните на ...

Туна мармитако, со компири!

Мармитако е чорба направена со туна типична за баскиската кујна со морска храна. Сметаме дека е соодветно за најмалите ...

Хеле филети со гратин аиоли

Со само неколку состојки, ќе подготвиме вкусни слабини од ослиќ ау гратин со аиоли, исчистени од кожата и коските. …