Модар патлиџани со леб

Модар патлиџани со леб

Денес ви покажувам како дома подготвувам матени патлиџани, кои ни служат и како аперитив и како придружба на ...

кнедли од спанаќ и туна

Кнедли од спанаќ и туна

Кнедлите може да се полнат со бесконечен број состојки, и слатки и солени. Денес ви предлагам да подготвите кнедли од спанаќ и туна.

Леб од куркума

Совршен леб од бриош за подготовка на здравици. Има јајце, путер и лажичка куркума што ќе додаде боја и вкус.

Чипови од артишок

Лесно предјадење кое ќе го обожавате ако сакате артишок. Лесно се подготвува и има помалку калории затоа што се прави во рерна.

Грелос со чили

Различен аперитив направен со малку зачинета зелена репка и на тост. Економски, оригинален и сезонски.

пушена муса од лосос

Пушена муса од лосос

  Оваа пушена муса од лосос е совршено предјадење за специјални ручеци и вечери, особено за Божиќните.

Канапи од хумус

Се ближи Божиќ, а со тоа и главоболките да одлучат какви јадења да донесат на трпезата. САД

Печурки со домат и сланина

Ние ве учиме како да готвите печурки користејќи сок од природен домат. Сланината ќе му даде повеќе вкус на јадењето и ќе го направи уште поцелосно

Авокадо крем за солени тостови

Совршен крем од авокадо за правење тостови. Може да го придружувате со јајца, сирење, сардела, домати од цреша ... добро оди со сè.

Баба гануш или мутабал

Пробајте затоа што е вкусно. На здравици, на леб од пита, со грисини ... И тоа е малку калорично бидејќи основата на овие тестенини е печена модар патлиџан.

Мига со хоризо

Ние ве учиме како да ја подготвите традиционалната чинија трошки со хоризо: добар начин да го искористите лебот што ни остана дома.

Закуска од тиквички

Вкусна закуска од тиквички. Неговото крцкаво тесто и неговиот благ вкус ќе ги натераат вашите деца да заборават дека јадат зеленчук.

Скаморза со леб

Лесен, но успешен рецепт: сирење скаморза пането со оригинален допир на магдонос. Свежо направеното е извонредно јадење!

Торта со кисела туна

Направете тест: однесен на кој било семеен оброк, некој сигурно ќе ве праша за рецептот. Одличен е и исто така е лесен за правење.

Тапин од аспарагус

Оригинална солена торта од аспарагус со спектакуларен вкус. Има сланина, сирење, мед и бадеми ... и многу лесно се подготвува.

Крокети од пченка и ракчиња

Вкусни крокети направени со пченка, ракчиња и двојно тесто што ги прави супер крцкави. Совршен и неодолив за млади и стари.

Ракчиња од мантили

Состојки За 4 лица 1кг ракчиња 250гр пченично брашно 200 мл пиво 1 јајце 1 лажичка ...

Омлет од компири со јогурт

Состојки 1 килограм компири 6 јајца од слободен опсег 1 природен јогурт 1 бел кромид девствено маслиново масло сол ...

Пита со датум со сланина

Состојки 2 плочи лиснато тесто, тесто за кратки пијалаци или пита 150 гр. парчиња мисиркини гради 200 ...