Каша од просо и банана

Кашата од просо и банана е идеална алтернатива за откривање нови вкусови и текстури.

Веќе знаете дека од 6 до 11 месеци исхраната на бебињата е изменета. Почнуваат да пијат мелена нова храна и theубител на можностите се многу проширени.

Постојат каши, како денешните, кои се фантастични. Не само поради неговата едноставност, туку и затоа што обезбедува Многу енергија, како и калциум и фосфор многу неопходни за развој на коските кај нашите малечки.

Каша од просо и банана
Лесна и хранлива каша направена со житарки без глутен.
Автор:
Тип рецепт: Закуска
Порции: 1
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 20 гр цело просо
 • 30 гр банана
 • 200 гр течно млеко што следи
Подготовка
 1. Ние уништи просо до конечно.
 2. Потоа, го ставаме во мало тенџере и ги додаваме излупените парчиња банана исечени на мали парчиња.
 3. Следно истураме во течно млеко за продолжување.
 4. Оставете го да се готви на тивок оган околу 10 минути. Од време на време мешаме да ги измешаме состојките.
 5. Кога бананата е отфрлена и кашата се згусне, извадете ја и оставете ја да се загрее за да не изгори бебето.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 200

Повеќе информации - Јаболко каша со житарици без глутен


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.