Кајсија кока

Ја започнавме сезоната кајсии и ништо подобро од тоа да ја започнеме со оваа вкусна кајсија кока o кока d'aubercocs типично за Менорка.

Се прави главно со свежи кајсии кога е во сезона, но може да се користат и во конзерва или дури и да се користат праски во сируп, во тој случај нема да биде потребно да се маринираат со шеќер.

Со иста маса на кока можете исто така да ставите собрасада, сам или во комбинација со кајсии. Солениот сладок контраст е нешто што го сакам и што во оваа кока е совршено прилагодено.

Како и сите традиционални рецепти, секоја куќа има свои мерења, варијации и трикови, сите подеднакво вкусни.

Кајсија кока
Типична менорканска кока, совршена за ужинка или појадок.
Автор:
Кујна соба: Шпански
Тип рецепт: Ужина, тесто
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • ½ кг кајсии
 • 200 гр. на шеќер
 • 600 гр. брашно (подобро ако е јако, но може да биде и нормално)
 • 100 гр. маст
 • 2 изматени јајца
 • 1 среден компир
 • 25 гр. од свеж пекарски квасец или 8 гр. дехидриран пекарски квасец
 • 2 лажици вода
 • шеќер за шеќер
Подготовка
 1. Измијте ги кајсиите, исечете ги на половина, отстранувајќи ја јамата и ставете ги нагоре во сад.
 2. Кајсиите покријте ги со 100 грама шеќер и оставете ги да маринираат. Резерва
 3. Гответе го компирот во тенџере со вода додека не омекне. Резервирајте ја течноста за готвење.
 4. Ставете го брашното во сад во форма на вулкан и истурете го квасецот во центарот, измешајте. Ако користите свеж квасец, растворете го компирот со малку топла вода и додадете го брашното до центарот, покријте го со истото брашно и оставете го да одмори околу 15 минути. Резерва
 5. Штом компирот се загрее, излупете го и испасирајте го со помош на вилушка.
 6. Се мешаме со 100 грама шеќер што ни останаа и изматените јајца додека не добиеме хомогена смеса.
 7. Додадете ја оваа мешавина во брашно од квасец што го резервиравме. Месете.
 8. Додека месете, додајте го путерот малку по малку. Тестото е прилично лепливо, доколку е потребно, раширете ги рацете со малку масло.
 9. Треба да биде меко тесто, па ако видиме дека е тешко може да додадеме малку вода за готвење на компирот.
 10. За да направите голема кока, намачкајте плех или калап (30 × 40 приближно) со путер или путер и ставете го тестото израмнувајќи го со прстите до дебелина од 2-3 см. Доколку сакаме индивидуални кока, поделете го тестото на делови, направете топчиња и ставете ги на плех обложен со масна хартија, исто така израмнете со помош на вашите раце.
 11. Покријте го тестото со чиста крпа и оставете го да одмори додека практично не се зголеми двојно волуменот (приближно 1 час).
 12. После тоа време, распоредете ги кајсиите преку тестото, притискајќи така што тие да бидат добро вметнати во тестото. Можете да ги комбинирате со парчиња собрасада или да направите колачи од секоја состојка.
 13. Наводнете ги кокаите со течноста што ја пуштиле кајсиите.
 14. Ставете ја во рерна загреана на 180ºC околу 20-25 минути додека не видиме дека се златно-кафеави и тестото е готово. (проверете го со бодување со чепкалка за заби).
 15. Откако ќе се излади, посипете ја површината со шеќер за шеќер.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.