Кесадиillaа од лосос

Состојки

 • 16 тортиillaи од пченка или пченица
 • 500 гр. свежи филети од лосос
 • 2 авокадо
 • 1 млад кромид
 • 1 зелена пиперка
 • 200 гр. топење на сирење во конци
 • нафта
 • сок од лимон
 • бибер
 • сол

Да бидеш кесадиillaа Тие сигурно имаат сирење, но месото е друга приказна. Зошто да не ја користите рибата? Можеме да ги искористиме вкусните кесадили за да им дадеме риба на децата. Ние избравме лосос, кој оди многу добро со авокадо патем, и со тоа да се скрие помеѓу двете тортиillaи и филот. Сигурно најмалите ќе уживаат во овој рецепт во кој главниот јунак е стопеното сирење.

Подготовка:

1. Исечете го лососот на мали коцки, посолете ги и бибер, и заруменете ги во тава со малку масло. Ние се повлекуваме.

2. Во истата тава за пржење, кратко се динстаат исецканиот кромид и бибер. Подобро е да се крцкави, да не бидат премногу затаени.

3. Исечете го месото од авокадо и грубо изгмечете го со вилушка. Ние го вклучуваме зеленчукот и мешаме. Водаме со малку сок од лимон.

4. Ставаме омлет во тава, покриваме со зеленчук, малку лосос и сирење. Покријте со друга тортилја и варете по неколку минути од секоја страна, така што кесадилата ќе порумени и сирењето се стопи.

Рецепт инспириран од сликата на Прехранбени производи

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.