Чизкејк и колачиња (колачиња)

Состојки

 • ЗА ОСНОВА:
 • 1 и 1/2 чаши мелени колачиња
 • 5 лажици несолен путер
 • 2 грст чоколадни чипови.
 • ЗА ПОПОЛНУВАЕ:
 • 275 гр. крем сирење
 • 1/4 чаша кафеав шеќер
 • 1 големо јајце
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • ЗА ПОКРИВАЕ:
 • топење на чоколадо и малку путер

Нема да чекаме за викендот да започнеме да ја подготвуваме оваа торта. Овој петок веќе го имаме ова задоволство. Колаче, сирење, повеќе колачиња, чоколадо ... Мммммммммммммммммммммммммм!

Состојки за основата: 1 и 1/2 чаши мелени колачиња, 5 лажици несолен путер, 2 грст чоколадни чипови. За крем за полнење: 275 гр. крем сирење, 1/4 чаши кафеав шеќер, 1 големо јајце, 1 лажичка екстракт од ванила. Полнење: топење на чоколадо и малку путер

Подготовка: 1. Ние ја подготвуваме основата за колачиња како што следува. Ние ги комбинираме трошките од колачињата со стопениот путер додека не добиеме зелено, компактно и влажно тесто. Ние додаваме чоколадни чипови.

2. Го ставаме ова тесто на theидовите и на дното на садот за печење. Ова тесто го печеме 6 минути на околу 160 степени. Поставете ја тавата на решетка за ладење.

3. За да го направите филот, изматете го крем сирењето и шеќерот со електричните шипки додека не се изедначи. Додадете го јајцето и екстрактот од ванила и продолжете да тепате додека сите состојки не се измешаат во форма на крем. Со оваа смеса ја истураме кората од колачето.

3. Ги пуштаме колачињата во тестото и го печеме колачот околу 30 минути, или додека не се постави скоро целосно, иако кремот е полу-течен во центарот. Ние го пренесуваме калапот во решетка за да се олади.

4. Кога тортата ќе се олади, подгответе го чоколадниот слој со топење во бан-мари или во микробранова печка заедно со малку путер, доколку е потребно да се омекне. Ние го посипуваме чоколадото врз веќе студената торта за да украсиме.

Слика: Таа девојка

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   дојџамон dijo

  @recetin го запишувам за моето малечко

  1.    рецетин dijo

   @comejamon совршен !! :)

 2.   Пилар Марија Марија dijo

  Колку мора да биде богата !!!

 3.   Виктор Мануел Хереро Караско dijo

  тоа мора да биде fetén

 4.   Саиоа Аleенде Етксаниз dijo

  Ова мора да биде смртоносно !!!!

 5.   Ајрин А. dijo

  што се колачиња? Не го разбирам тој дел, благодарам однапред.

  1.    Алберто Рубио dijo

   Ајрин, колачињата се колачиња, обично округли кои содржат чоколадни чипови

   1.    Ајрин А. dijo

    Добра тага… ви благодарам многу за разјаснувањето. Изгледа вкусно и би сакал да се обидам да го направам. Претпоставувам дека тие ќе мора да бидат вметнати во парчиња!
    Сакам да готвам како хоби, но сепак сум малку зелена хехе.
    Честитка.