Колачиња полнети со јагоди, закуска за в Valentубените

Состојки

 • тесто за колачиња
 • 150 гр. кремасто бело сирење
 • 60 гр. несолен путер
 • 350 гр. шеќер за шеќер
 • 2 јагоди
 • црвена боја на храна (опционално)
 • преливно чоколадо

Подгответе го тој рецепт за колачиња што излегува толку добро и пополнете ги со забава мрзнување од јагоди. Овој розов крем ќе им даде романтичен изглед на нашите колачиња, затоа тие доаѓаат кај нас со бисери за да направат пикник со нашиот партнер на Денот на вineубените.

Подготовка:

1. Ние ги подготвуваме колачињата следејќи го рецептот за тесто сабле, на пример (кликнете на списокот на состојки). Ова тесто ни овозможува да правиме тенки и крцкави колачиња, идеални за полнење со кремови.

2. Откако ќе ги имаме ладните колачиња, ги резервираме и продолжуваме да подготвуваме замрзнување на јагода. За да го направите ова, почнуваме да го тепаме путерот на собна температура со прачките со средна брзина. По неколку минути, путерот ќе се зголеми во обемот и ќе биде белузлав. Значи, го додаваме сирењето. Повторно победивме некое време.

3. Јагодите ги сведуваме на пире и ги додаваме во кремот путер и сирење заедно со шеќерот за шеќер. Секогаш без да престане да тепа.

4. Продолжуваме да го победиме замрзнувањето неколку минути додека не биде хомогено и конзистентно. Го ставаме во кесичка за пециво и оставаме да одмори во фрижидер минимум 90 минути.

5. После време, ги пополнуваме колачињата како сендвич. Ние го топиме чоколадото во микробранова печка или во бан-мари, нека се загрее и натопи половина од секое исполнето колаче во него. Го исцедуваме вишокот чоколадо и ги ставаме на силпат или нелеплива хартија да чекаат да се стегне чоколадото.

Слика: Делиш

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.