Колачиња за чоколадни чипови

Состојки

 • 100 гр. темно чоколадо
 • 150 гр. путер
 • 175 гр. јако брашно
 • 50 гр. пченкарен скроб
 • 125 гр. на шеќер

Бидејќи го откривме, тесто сабле Ни даде многу добри резултати во рецептите за колачиња. Оваа тестенина не носи јајце и е прилично ефтин и едноставен за подготовка.

Подготовка:

1. Ние го топиме чоколадото во бан-мари или во микробранова печка.

2. Ние ги победивме путерот и шеќерот со прачки додека не стане хомогена и собрана мешавина.

3. Измешајте ги двете брашно во сад и додајте ги во смесата со путер, додека продолжувате да матите. Вклучуваме и чоколадо.

4. Наполнете торба за пециво со тесто и започнете да формирате колачиња на плех покриен со нелеплива хартија. Колачињата ги редиме добро одделени едни од други.

5. Гответе во загреана рерна околу 14-15 минути на 200 степени. Иако изгледаат меки, овие колачиња завршуваат со стврднувањето кога ќе се оладат.

Рецепт на Волшебност

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.