Колачи на благодарноста

Состојки

 • -За масата:
 • 110 гр. несолен путер
 • 80 гр. сончогледово масло или семиња
 • 300 гр. на шеќер
 • 150 гр. на добро чоколадо (повеќе од 70% какао)
 • 150 мл. на вода
 • 100 мл млеко
 • 250 гр брашно
 • 4 лажици какао во прав
 • 3 лажички прашок за пециво
 • нотка на сода бикарбона
 • 2 HUEVOS
 • - За чоколадната обвивка:
 • 125 гр. чоколаден прелив
 • 50 гр. путер
 • - Да декорира:
 • Бисквити
 • Бонбони
 • М & г-ѓа
 • Замрзнато или стопено чоколадо

Ајде да одиме со забавна ужинка да го прославиме Денот на благодарноста. Ви предлагаме неколку кекс-торти украсени со мотиви на Денот на благодарноста. Putе ставиме пијалок за колачи на паво, секако, затоа што вечерата е традиција во оваа американска забава. Можеме да користиме и карактеристични елементи на фармата (капи, слама ...) или есен (лисја, бои ...) за да ги подготвиме овие чоколадни торти. Со нетрпение очекуваме да ги видиме вашите!

Подготовка:

1. Ја загреваме рерната на 180 степени и ги обложуваме калапите за мафини со хартиени капсули.

2. Во тенџере ставете го чоколадото, млекото, маслото, шеќерот и водата на тивок оган и ставете ги на средна топлина со постојано мешање додека не се стопи чоколадото. Тргнуваме од оган.

3. Сега, во голем сад, просејте го брашното заедно со какао во прав, квасецот и бикарбонатот. Овие суви состојки ги вклопуваме во влажните малку по малку и мешајќи со прачки. На оваа мешавина, ги кршиме јајцата едно по едно и без да престанеме да матиме додека не добиеме крем без грутки и многу лесен.

4. Наполнете ги капсулите до 3/4 од нивниот капацитет, измазнувајќи ја површината со задниот дел од лажицата. Гответе ги колачите во рерна 15-17 минути или додека чепкалка за заби вметната во центарот не излезе чиста. Потоа ги вадиме од рерна и ги оставаме да се оладат во калапот на решетка.

5. Во меѓувреме, правиме замрзнување. За да го направите ова, го топиме преостанатото чоколадо со путерот во водена бања (или во микробранова печка на средна моќност, мешајќи од време на време). Оставете го да се загрее и, откако кекс-колачите ќе бидат ладни, ги покриваме со растопеното чоколадо . Чекаме малку да се зацврсти чоколадото од премазот и можеме да ги украсиме колачите.

6. Можеме да користиме М & М или други видови на чоколадни плочки во боја, избирајќи нијанси типични за есен, како што се портокалова, жолта или кафеава. Jеле гравот исто така може да ни помогне. Ако сакаме да направиме мисирка, симбол на Денот на благодарноста, ќе го формираме следејќи го примерот на фотографијата. Useе користиме слатки за да ги формираме пердувите, очите и клунот. Може да ги детализираме зеницата на очите со глазура или стопено темно чоколадо. Половина тркалезно колаче на кекскејк може да се користи за симулирање на отворената опашка на мисирката.

Слика: Squidoo, CakePictureGallery

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.