Торта од морков исполнет со крем сирење

Состојки

 • 150 гр рендан морков
 • 100 гр сецкани ореви
 • 250 гр намаз за сирење или маскарпоне
 • 100 гр шеќер за шеќер
 • 50 гр путер на собна температура
 • 4 HUEVOS
 • 120 гр брашно
 • 150гр шеќер
 • 2 лажици прашок за пециво
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 1 лажичка мелен цимет
 • 4 лажици сончогледово масло
 • Екстракт од ванила

На колачи со моркови Тие се класика во САД и Англија. Овој рецепт за торта од морков е исполнет и со крем сирење со вкус на ванила. Крцкавиот допир го обезбедуваат оревите што можете да ги замените со сецкани ф'стаци.

Подготовка:

Ја загреваме рерната на 180ºС. Излупете и изрендајте моркови и резервирајте. Во сад, победи јајцата, додадете шеќер и промешајте со неколку прачки додека не стане крем. Потоа додадете го маслото и продолжете да тепате. Потоа ставете го брашното (просеено), шеќерот, квасецот, бикарбонатот, циметот и на крај, ренданиот морков. Сите состојки добро измешајте ги.

Следно, ја истураме смесата во калап намастен со путер и попрскан со малку брашно од брашно. Печете околу 40 минути, додека не кликнете на центарот со чепкалка за заби, тоа излегува чисто.

Кога е топло, растопуваме и оставаме да се олади околу 2 часа. Потоа го пресекуваме колачот на половина (или 3 три листа ако го направиме тоа внимателно) и резервираме.

За крем сирењето, го мешаме сирењето со шеќер, шеќер, екстракт од ванила, крем путер и сецкани ореви. Раширете еден дел од тортата со овој фил и покријте го со другата половина од тортата (резервирајте нешто за покривање). За да ја завршиме, ја покриваме тортата со резервираното крем сирење и украсуваме со ореви.

Слика: ncубовна лајк

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сандра dijo

  Совршено тесто! Само што сменив додавање на јајца директно во камшикување жолчки и белки одделно, вкусно!

 2.   Маргарита dijo

  Изгледа многу добро, но вие не ни кажувате дијаметар на калапот ...