Колку калории имаат сендвичите?

Сендвич

Знаеме дека се вкусни, омлет, зеленчук, шунка, туна, секоја содржина е совршена за добар сендвич, но дали знаете колку калории добар сендвич придонесува за нашето тело? На пример, кои се калории од сендвич шунка?

Да се ​​извлечеме од сомнеж и да го видиме калоричен внес на сендвичи најчесто што јадеме.

Закуски и нивните калории

 • Сендвич со туна со тврдо варено јајце. (1/2 леб, 1 / конзерва туна во маслиново масло, 1/2 тврдо варено јајце). Вкупно 269 Kcal. Препорачливо е да го земате благодарение на високо квалитетните протеини на јајцето и туната, а особено на Омега 3 и маслиновото масло. Наполнете го телото со енергија.
 • Чоколаден сендвич. (мал леб, околу 25 грама чоколадо). Вкупно 291,8 kcal. Антиоксидативната моќ на какаото и енергијата што ја дава лебот, ја прават оваа закуска совршена, особено после вежбање или после напорен ден на училиште.
 • Закуска од шунка и сирење. (1/2 векна леб, шунка, парче сирење, малку путер). Вкупно 302,5 kcal. Совршен е како закуска за најмалите бидејќи содржи јаглехидрати, липиди и протеини.
 • Сендвич со шунка од Јорк. (1/2 векна леб, 3 парчиња шунка, маргарин). Вкупно 305 Kcal. Тоа е закуска која е многу енергична, има јаглехидрати и протеини кои доаѓаат од шунка, како и богата со калциум и железо.
 • Сендвич шунка серано со домат. (1/2 векна леб, 50 гр исечена шунка Серано, зрел домат, маслиново масло). Вкупно 335 kcal. Тој е мојот омилен сендвич, еден од најтрадиционалните. Лебот ни дава јаглехидрати, протеини од шунка и домати витамини А, Ц, растителни влакна и антиоксиданси.
 • Сендвич со омлет од компир. (1/2 векна леб, порција шпански омлет). Вкупно 395,4 kcal. Има двојни јаглехидрати со леб и компири и протеини со јајца. Совршен е како закуска за најмалите благодарение на високата содржина на железо и калциум.
 • Сендвич со хоризо. (1/2 векна леб, 50 гр хоризо). Вкупно 416 Kcal. Тоа е многу протеинска закуска и совршена за после спортување.
 • Сендвич со паштета. (1/2 векна леб, 40 гр паштета или паштета). Вкупно 511 Kcal. Тој е многу вкусен сендвич што го прави богат со железо, совршен за да им помогне на децата да растат. Високо во витамин А, фолна киселина и витамин Б12. Има одличен внес на калории, затоа не треба да го злоупотребувате овој вид сендвич.

Измешајте сендвич

 • Мешани калории сендвич: (две парчиња леб путер, 1 парче варена шунка, 1 парче сирење). Вкупно има 240 Kcal. Сендвич познат уште од 14 век, кој се сервираше исечен дијагонално. Има XNUMX грама протеини, како и магнезиум, калиум и натриум. Совршен појадок да биде придружен со кафе.
 • Калории во закуска од зеленчук: (½ леб, две лисја од зелена салата, 1 мал домат, 1 варено јајце, 1 конзерва природна туна). Има околу 244 Kcal. Сендвич од овој тип е совршен да биде главниот оброк кога сме далеку од дома. Willе ни обезбеди и протеини и неопходни хидрати за да продолжиме со нашиот работен ден.
 • Калории во сендвич со туна: (½ леб, половина конзерва туна во маслиново масло). Вкупно 200 Kcal. Благодарение на туната, ќе добиеме скоро 20 грама протеини, кои ќе се засилат благодарение на маслиновото масло. Тоа ќе ни даде голем придонес на енергија, но грижа за нашето кардиоваскуларно здравје.
 • Калории во сендвич со филе: (½ леб, 50 грама слабина). Леб и леб додаваат околу 350 Kcal. Ако додадеме сирење, тоа ќе се искачи на 450 Kcal. Совршен аперитив или ужинка по интензивно кардиоваскуларно вежбање. Има протеини, железо и витамин Б1.

Дали знаевте калории во едноставен сендвич? Ако сакате да си го подготвите лебот на вашите деца, не двоумете се да кликнете тука:

Поврзана статија:
Леб од кисело млеко

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ванеса Рабадан Мартин dijo

  Вистината е дека тие не се лоши за калориите што ги имаат. Мислев дека имаат многу повеќе. Сигурно на тој начин ќе се охрабрам да јадам еден.

  1.    Рецетин dijo

   Сигурно :)

 2.   Тони dijo

  Здраво, штотуку се уморив од пивскиот стомак, иако во моите 55 години имам испиено само најмногу 10 шишиња вино (за овие 55 години, ниту еден ден)
  Никогаш не сум пушел и може да се каже дека 360 дена во годината пијам вода, остатокот би бил шејкови од какао, некоја кола или слично. Моите пороци се чипс од компири, сирење што го јадам многу често, од сите видови што ги гледам, а понекогаш и прејадувам за ненаситност.
  Гледам многу информации, но не сум јасен, утрово испив кафе со млеко (варено сурово кравјо млеко, директно од фармата, од старото и сега „нелегално“ и супер отровно) со колаче, имам изедено четвртина пилешко месо, денес да одам во писиба да вежбам, ќе јадам половина леб или барем леб со колбас од мисирка и можеби (сигурно) за да можам да спијам без да има мајмун цела Ноќе, малку (сега само малку, да речеме 50 грама) сирење, да ставиме сино сирење или каприц на Бога. Во деновите кога не одам на базен, сега имам салата со лимон за вечера, ако додадам нешто тоа е домат, целер или слично. Јадам и неколку или 3 конференциски круши на ден. Па, погоре, дали ги надминувам калориите за да изгубам тежина во стомакот? На некои места имам прочитано дека околу 1200 килокалории во седентарен режим би изгубиле половина килограм неделно, на други места што ви требаат околу 2000 килокалории… .. ви благодарам многу

 3.   Луис dijo

  Можеби би било соодветно да се стават тежините на сите состојки.
  На пример, колку тежи половина леб? Постојат 250 грама, 330 грама, 500 грама, итн.
  Ви благодариме.