Компири со срце или компир срце

Состојки

  • компири за пржење
  • печени црвени пиперки
  • маслиново масло
  • сол

Менито на в Valentубените не мора да биде скапо. Ние предлагаме неколку многу забавни помфрити што може да бидат дел оригинална романтична вечера за следниот Ден на вineубените.

Подготовка:

1. За да подготвиме компири со црвено срце: добро ги шириме пиперките и ги исекуваме на парчиња во форма на срце, користејќи калап или нож со остар врв. Ние ги лупиме и исекуваме компирите на многу тенки парчиња со слична големина, дури и про transирни. Подобро е компирот да не се мие откако ќе се исече, така што нема да го елиминираме нишестето и ќе лепи подобро. Сега треба да го поставиме срцето од пиперка над центарот на парче компир и да го покриеме со друго, така што срцето да стане транспарентно. Ние ги пржиме компирите во тава со врело масло од обете страни додека не поруменат.

2. Останатите компир срца ги подготвуваме така што ќе ги поделиме подебели и потоа ќе ги исечеме со калап во форма на срце. Овие ако можеме да ги измиеме, посолиме, добро исушиме и пржиме на врело масло.

Слика: Лесно писи, Готвење и рецепти

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.