Кока компир: да, со компири

Тоа не изненадува бидејќи има зеленчук со кој веќе сме направиле колачи; со Тиква и Морков.

Па, компирот, кралица на клубени и скоро наши кујни, служи и за правење слатки како вкусните КОКА КОЛА, еден вид сочна пандишпан со благ вкус типичен за Балеарските острови и регионот на Валенсија. На можеме да збогатиме со повеќе состојки како креми, овошје или чоколадо.

Конечно, најдов рецепт за правење кока од компир што ми се допаѓа и лесно ми беше „да се качам“ и се покачи ... рецептот ми го даде Ма given де Лос Анџелес, добар и пријателски соработник. Ви благодарам што го споделивте овој вкусен рецепт со мене.

Состојки: 500 гр. од јачина брашно, 200 гр. варен компир, 175 гр. шеќер, 75 гр. маст или путер, 3 јајца, 25 гр. квасец леб, 1 малку топла вода

Подготовка: Започнуваме со пасирање на компирот со вилушка и го мешаме со брашно, шеќер и путер. Откако сè ќе се измеси, ги додаваме јајцата и квасецот растворен во малку топла вода.

Повторно мешајте додека не добиете малку лепливо тесто. Ние го покриваме со чиста крпа и оставаме да стаса еден час. После времето, повторно го месиме и оставиме да одмори уште еден час за повторно да нарасне. Повторно месете во форма на пунџа и можеме да ги ставиме тестенините во сад за печење подмачкан со маслиново масло. Кога повторно ќе се одмори и ќе се крене, го ставаме во рерна околу 45 минути на 175 степени додека не порумени.

Преку: Кокинасалуд

Слика: Микелмас

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   адахернандезр dijo

    Јас не го препорачувам овој рецепт, го направив до буквата и кокаите не се исти со оние од Мајорка… .. Обожавам слатки и овој рецепт не е оној што го следат. Внимателно !!!