Омлет од компири со сланина

Омлет од компири со сланина

Но, колку е богат тортилја де пататаНа Денес ќе го подготвиме со коцки сланина. Seeе видите, изгледа одлично.

El сланина Прво ќе го зарумениме, за да биде добро готово кога ќе го вклучиме во изматените јајца и Помфрит и, пред с, да се отстранат маснотиите.

Важно е дека тава што го користите за зацврстување има вистинска големина, дека не е леплива и дека тежи малку. Вториот изгледа глупаво, но ве уверувам дека ќе бидете благодарни што треба да го свртите омлетот.

Омлет од компири со сланина
Традиционален омлет на кој ќе додадеме неколку вкусни парчиња сланина.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Мезе
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 килограм компири
 • Сончогледово масло
 • Неколку лажици маслиново масло
 • 100 гр сланина
 • Сал
 • 8 HUEVOS
Подготовка
 1. Го лупиме компирот и го сецкаме.
 2. Го пржиме во многу сончогледово масло, доколку е потребно, во две серии.
 3. Во тенџере, или во друга тава, замржете ја сланината, без додавање масло.
 4. Кога компирите ќе се испржат ги отстрануваме така што ќе ги исцедиме со дупката лажица директно во сад.
 5. Ги победивме осумте јајца.
 6. Ги ставаме во голем сад и ги додаваме компирите. Ајде да посолиме.
 7. Додадете ја сланината веќе златна и без ослободената маснотија.
 8. Во нелеплива тава ставаме една лажица масло. Кога е жешко, додадете ја смесата што сме ја подготвиле и оставете да се стегне.
 9. По неколку минути, кога ќе видиме дека оваа основа е затегната, ја вртиме тортиillaата со помош на чинија и ја оставаме да се стегне од другата страна.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 360

Повеќе информации - Помфрит точно


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.