Омлет од компири, тиквички и кромид

компир-омлет-тиквички-и-кромид

Вчера е компир, тиквички и кромид омлет Тоа беше нашата вечера, а остатокот што остана го јадеше најстариот со малку леб за ручек. Секој дома го сака омлетот од компир и јас се обидувам да го заменам традиционалниот омлет од компир со други што имаат зеленчук, како што се тиквички во овој случај.

Тиквичката ја прави тортиillaата многу сочна и има многу благ вкус, така што е вкусна. Тиквичките можете да ги ставите без лупење или излупеност. Ако имате дома мали (или постари) кои не сакаат да гледаат „зелени работи“ на чинијата, излупете ги тиквичките и на овој начин ќе ги јадат без да сфатат.

Омлет од компири, тиквички и кромид
Додадете малку тиквички во типичниот омлет од компири за да го направите поздрав и посочен.
Кујна соба: шпански
Тип рецепт: Мезе и почетнички
Порции: 4-6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 тиквичка
 • 3 средни компири
 • ½ кромид
 • 6 HUEVOS
 • маслиново масло
 • сол
Подготовка
 1. Излупете го компирот и исечете го на тенки парчиња. компир-омлет-тиквички-и-кромид
 2. Исечете го кромидот и тиквичките во ulулиен (излупени или не) исто така на половина парчиња или четврти парчиња. компир-омлет-тиквички-и-кромид
 3. Загрејте многу маслиново масло во тава за пржење. компир-омлет-тиквички-и-кромид
 4. Додадете парчиња компири, тиквички и кромид и пржете на тивок оган додека не омекнат компирите и тиквичките, околу 12-15 минути. Тие не мора да бидат пржени и остри, туку да се варат, да се готват во масло. компир-омлет-тиквички-и-кромид
 5. Додека компирот и зеленчукот се готват, победи јајцата во сад со сол по вкус. компир-омлет-тиквички-и-кромид
 6. Откако зеленчукот ќе се собере, мора да го исцедиме добро и да го додадеме во садот со изматеното јајце. компир-омлет-тиквички-и-кромид
 7. Измешајте добро, така што сè е импрегнирано со јајце и сол по вкус. компир-омлет-тиквички-и-кромид
 8. За да ја издржам тортилја, обично го користам истото тавче што го користев за да го собереш компирот. Го испразнувам од масло, оставајќи само малку на дното од тавата. Но, ако сте користеле многу голема тава, можете да користите помала за да го извадите омлетот.
 9. Потоа истурете ја смесата што сме ја подготвиле во тавата и извадете ја од едната страна на тивок оган за да не изгори. компир-омлет-тиквички-и-кромид
 10. Свртете ја тортилја со помош на чинија или капак и оставете ја да се постави на другата страна.
 11. Веќе имаме подготвен вкусен омлет од компири, тиквички и кромид што можеме да го земеме топол, топол или ладен.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.