Палачинка од компири полнета со месо

Палачинка од компири полнета со месо

Доколку сакате различни рецепти, еве го овој неверојатен предлог за споделување со пријателите и семејството. Тоа е уште еден начин на готвење, каде што ќе направиме тесто од компир и фил од мелено месо, што ќе предизвика да се формира вкусна палачинка.

 

Доколку ви се допаѓаат овие рецепти со фил, можете да ги пробате и нашите Лазања со месо и зеленчук.

Палачинка од компири полнета со месо
Автор:
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Состојки за палачинка од компири
 • 700 гр компири
 • 1 јајце
 • Сал
 • Приближно 180 гр пченично брашно
 • Состојки за филот
 • 400 гр мелено говедско месо
 • 1 среден кромид
 • Каранфилче со лук од 2
 • Сал
 • Пимиента
 • Пиперки
 • Лажица сецкан магдонос
 • 5 парчиња сирење
 • 140 гр рендано сирење
 • Маслиново масло
 • Лажица сецкан магдонос
Подготовка
 1. Ние сечеме кромид на мали парчиња а лукот го лупиме и го сечкаме на ситни парчиња.
 2. Ставаме во тавче а млаз маслиново масло. Кога е жешко, издинстајте го кромидот со лукот и оставете да омекне.Задушени лустери
 3. Ние додаваме мелено месо, зачинете со сол и бибер и оставете да се излади со кромидот. Го оставаме да порумени речиси на крајот. лажичка црвен пипер.Палачинка од компири полнета со месо Палачинка од компири полнета со месо
 4. Ние лупиме компирите и исечете ги на мали парчиња. Ги ставаме во тенџере со вода и ги ставаме да се варат со малку сол.Палачинка од компири полнета со месо
 5. Кога ќе се сварат ги исцедуваме и ги ставаме во сад.Палачинка од компири полнета со месо
 6. Со помош на вилушка ги дробиме и поправете со сол и бибер. Го додаваме јајцето и една лажица сечкан магдонос.Палачинка од компири полнета со месо
 7. Ние додаваме брашното малку по малку и формираме компактно и мазно тесто. Тестото го делиме на два дела и формираме две топки.Палачинка од компири полнета со месо
 8. Го израмнуваме топчето тесто да се формира торта со иста големина која тава ќе ја користиме. Палачинка од компири полнета со месо
 9. Го ставаме тестото во тавата, го додаваме парчиња сирење, одозгора ставете го меленото месо и покријте со рендано сирење. Палачинка од компири полнета со месо Палачинка од компири полнета со месо
 10. Со другата топка тесто го правиме истото како во претходниот чекор. Го растегнуваме и го обликуваме во колач, кој ќе биде со иста големина како и првиот. Го ставаме одозгора и ги притискаме рабовите со прсти за да се запечати и да остане затворено. Го оставаме да порумени 15 минути на тивок оган на едната рака. Потоа ќе го зарумениме од другата страна превртувајќи го како да е омлет. Нашата палачинка е готова и ќе ја послужиме топла од двете страни.Палачинка од компири полнета со месо

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.