Захаросани компири, вкусен гарнир

Конфит е техника за готвење која се состои од готвење храна во животински или растителни масти до температура под точката на вриење за повеќе или помалку долг временски период. Благодарение на нежното и бавно готвење, захаросаната состојка задржува добар вкус и ни нуди мека и нежна текстура. Друга карактеристика на овој метод на готвење е сјајот што и го носи на храната.

Обично е захаросано месото од патка во сопствените маснотии, некои области на свинско месо, како што е зглобот во путер или зеленчук и печурки во маслиново масло. Во овој пост ви предлагаме да исповедате неколку џуџести компири, што ќе биде многу корисно да служат како украс во празнични јадења како што е Божиќ.

Захаросани компири, вкусен гарнир
Научете да готвите захаросани компири со овој лесен рецепт
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Почетнички
Состојки
 • Нови џуџести компири
 • Квалитетно екстра девствено маслиново масло
 • Сал
 • Peитарки од пиперка
 • Свежи билки (рузмарин, жалфија ...)
 • Кромид (по избор)
Подготовка
 1. Ги миеме компирите и ги сушиме. Можете да ги вклопите со сопствената кожа, бидејќи џуџестите компири се компири со тенка и мека кора. На тој начин ќе испуштат помалку скроб, а конфитното масло ќе биде почисто.
 2. Во поголемо тенџере сипете толкаво количество масло што ќе ни овозможи да ги покриеме компирите. Загрејте го маслото на средна топлина додека не достигне околу 60 степени. Кога ќе забележиме дека е жешко и дека малку меурчиња ги додаваме компирите и зрната пиперка. Мора да одржуваме стабилна температура без да ја достигнеме точката на вриење.
 3. Компирите ги чуваме во тенџере помеѓу 45-60 минути, проверувајќи ја точката на готвење со нож со ситно врвче. Кога ќе ги тргнеме компирите од оган ги чуваме во сопственото масло заедно со тревките додека да се послужат и тогаш ќе ги посолиме.

 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.