Памук од ванила без јајце, со цитрусна карамела

Состојки

 • Прави околу 12 пудинзи од ванила
 • 400мл млеко
 • 150гр шеќер
 • 4 листови неутрален желатин
 • кожата на лимон
 • Стапче цимет
 • 2 лажици ванилин шеќер
 • За карамелата
 • 200гр шеќер
 • 8 лажици вода
 • Сок од половина лимон и половина портокал

Нормално, повеќето прирабници што ги наоѓаме на пазарот, содржат траги од јајце. Честопати е тешко за нас да најдеме пудинзи од ванила без овој вид трага. за сите оние деца кои се алергични на јајца. Овој рецепт за ванила, кој ве учиме да го подготвувате денес, не му треба рерна, микробранова печка или јајце, и тоа е вкусно. Побрзо е да се подготви и сигурно ќе го сакате. Исто така, ако сакате, можете да ги погледнете другите рецепти за флан што ги имаме на блогот за да можете да правите пудинзи од секаков вид.

Подготовка

Гответе го млекото со кора од лимон, цимет, шеќер и ванилин шеќер околу 5 минути. Оставете го малку да се излади и извадете ја кората од лимон и стапот од цимет.

Хидрирајте ги листовите од желатин со малку млеко и кога ќе се хидрираат, додајте ги во млекото, мешајќи додека не се интегрираат целосно.

Подгответе ја смесата во секоја карамелизирана фланера и оставете ја да се олади и потоа ставете ја во фрижидер 2-3 часа.

Да ги подготвиме двете бонбони

Нашите пудинзи ќе одат два вида бонбони. Од една страна, течната карамела што ќе влезе во прирабницата, а од друга со неколку чешли од катран од агруми за да ги украси.

Истурете го шеќерот во вода и сок од половина лимон и половина портокал во тенџере. Мешајте додека не видите дека карамелата почнува да се прави, и останува со златна нијанса. Во тоа време, тргнете го од оган.

Наполнете ги фланерите и со преостанатата карамела направете ги чешлите ставање на карамела на хартија за печење со форма што ја сакате и оставете ја да се олади додека не стане тешко.

Брз, едноставен и вкусен десерт.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.