Крем од банана, со што би ги украсиле?

Состојки

 • 2 зрели банани
 • ½ литар млеко
 • 4 жолчки од јајца
 • 100 грама шеќер
 • Цимет во прав
 • Стапче цимет
 • Да декорира
 • Колачиња
 • Бобинки
 • Јагоди
 • Исечена банана

Бананата Тоа е едно од првите плодови што почнавме да ги воведуваме во исхраната на најмалите. Тоа е првото овошје што се користи во каша, бидејќи е најцелосно: Содржат јаглехидрати, витамини и минерали, од суштинско значење за исхраната на децата. Исто така има и богата со калиум, магнезиум и фосфор исто така го прави совршен за спортисти и бремени жени.

Денес бананата е theвезда на рецептот што ви го подготвивме, крем од банана со вкус на јагоди кои се вкусни.

Подготовка

Започнува излупете ги бананите и исечкајте ги на мали парчиња. Оставете ги резервирани. Во тепсија измешајте го млекото, шеќерот, стапот од цимет и парчињата банани. Ставете го на топлина и вКога ќе почне да врие, намалете го огнот малку и оставете го да врие уште 5 минути, Повремено мешајќи.
Тргнете го тенџерето од оган, извадете ја бананата и претепајте ја со 4-те жолчки. Додадете го врелото млеко во смесата, и изматете сè заедно.
Ставете ја смесата повторно во тенџерето и варете додека не забележите дека почнува да се мести.

Истурете го кремот во индивидуални чаши и оставете ги да се оладат. Кога ќе забележите дека кремот е ладен, ставете ги во фрижидер неколку часа. Кога им служите, украсете ги со неколку парчиња банана, колачиња, бобинки или јагоди и малку мелен цимет одозгора.

Тие се вкусни!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.