Крем од домати и пченка

Состојки

 • 300 гр. конзервирана или замрзната пченка
 • 6 зрели домати
 • 700 мл. супа од вода или зеленчук
 • 4 сирења
 • прскање масло
 • сол

Овој рецепт може да ни послужи и за лесна вечера или како почетник. Бидејќи се лесно сварлива и не мора да џвакаме, тоа е идеална храна за нашите бебиња. Освен тоа, таа е многу хранлива бидејќи пченката е богата со јаглени хидрати (исто така, не содржи глутен), а кремот се комплетира со малку крем сирење.

Подготовка: 1. Ние ги миеме доматите, ги лупиме и ги сечеме на четвртини. Ги ставаме во тенџере со пченка, малку сол и супа од зеленчук и ставете го да зоврие. Покријте и варете на средна топлина 15 минути.

2. По времето за готвење, тргнете го тенџерето од оган и извадете малку супа за готвење, резервирајте го во случај да биде потребно осветлување на кремот. Ние додаваме сирење на пченка со домат и победи многу добро. Ние додаваме повеќе супа ако е потребно.

3. Ние го поминуваме кремот преку ситна цедалка или преку кинески за да отстраниме некои влакна или семиња.

4. Служете го топлиот крем со малку масло. Може да додадеме малку јадра од пченка и сирење за украсување.

Слика: Монсун зачин

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.