Крем од тиква и кромид со босилек

Крем од тиква и кромид

на крем од тиква идеален за вечери. Може да се подготви однапред и да се дроби, заедно со млекото, кога ќе дојде време за вечера.

Тиквата е сезонски производ и веќе сме на пат кон есента, па време е да уживаме во кремите како денешните. Дали се осмелувате да го подготвите? Тоа ве уверувам Децата го сакаат тоа.

На секоја чинија ќе ставиме по неколку листови босилек. Ако сакате да и дадете важност на оваа состојка, не двоумете се да здробете околу 5 листови кога здроби сите. Не знам дали знаете, но босилекот може да се зачува. Еве ја врската како да го направите тоа. конзервиран босилек.

Крем од тиква и кромид со босилек
Совршен крем за семејни вечери
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Креми
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 500 гр тиква
 • 45 гр шелот (2 шелот)
 • 30 гр екстра девствено маслиново масло
 • 300 гр компир (тежина еднаш излупена)
 • 200 g вода
 • Сал
 • Пимиента
 • Помеѓу 550 и 700 гр млеко
 • Неколку листови од босилек
Подготовка
 1. Ја ставаме тиквата во микробранова печка и ја загреваме 2-три минути. На овој начин ќе ни биде полесно да ја извадиме кората и да ја исечкаме.
 2. Излупете ја и исечкајте ја тиквата.
 3. Шалотите исечете ги на четвртинки.
 4. Загрејте кокота со масло. Можеме да користиме и тенџере. Додадете ја сечканата тиква и шелот.
 5. Излупете и исечете го компирот.
 6. Ги ставаме заедно со останатите состојки, во кокото.
 7. Додадете ја водата, ставете го капакот и оставете да се готви половина час, додека сè не стане многу меко. Откриваме одвреме-навреме за да видиме како се одвива готвењето и додаваме вода доколку сметаме дека е потребно.
 8. Кога сите состојки се добро сварени, исклучете го огнот и оставете да се излади.
 9. Сварениот зеленчук го ставаме заедно со водата што останала во процесорот за храна или во чашата за блендер.
 10. Ние додаваме млеко, сол и бибер.
 11. Здробиме до добивање на потребната конзистенција, додавајќи млеко ако сметаме дека е потребно.
 12. Се служи со неколку листови босилек.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 180

Повеќе информации - Босилек од конзерва


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.