Печена бела риба во крем сос

Состојки

 • За 4 лица
 • 1 килограм филети од бела риба
 • 1 cebolla
 • Половина лук
 • Малку пиперка
 • 125 мл крем за готвење
 • Магдонос
 • Сал

Белата риба е една од рибите што најлесно ја јадат најмалите во куќата. Меѓу нив можеме да најдеме ослиќ, белвица, треска, групер, сабјарка… И бесконечни сорти да ја изберат онаа што најмногу ја сакаме.

Денес ќе се подготвиме бела риба со многу посебен сос што ќе ја обожаваат најмалите во куќата, Тоа е курва со бела риба во крем сос. Внимателно! Само изберете ја рибата што најмногу ви се допаѓа на вашето малечко и фатете се за работа!

Подготовка

Ние ги миеме филетите од нашата риба и го зачинуваме по вкус.

Ние подготвуваме сад за печење и ја ставаме рибата. Над него ставаме прстени од кромид и компири исечени на многу тенки парчиња.

Печете го риба 15 минути и после тоа време, ставете ја течната павлака одозгора и повторно печете уште 10 минути на 180 степени.

После тоа време, извадете го од рерна и уживајте.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.