Крокети од брокула, со што ги збогатувате?

Состојки

 • 500 гр. чиста брокула
 • 600 гр. на пататос
 • 150 гр. рендано сирење пармезан
 • 4 лажици презла (приближно)
 • 1 јајце
 • бибер
 • сол
 • пченично брашно
 • пченкарно брашно
 • јајца
 • масло за пржење

Крокети од сè и за секого. Овие се посветени особено на оние деца кои не сакаат да имаат зеленчук. Брокулата е се меша со компир и сирење да се формира тестото, но малку туна или сардела воопшто не би повредиле, на пример.

Подготовка: 1. Прво компирите ги готвиме цели и со нивната кожа во солена вода додека не станат многу меки.

2. Ги исцедуваме, оставаме да се оладат, ги лупиме и ги матиме со вилушка.

3. Во меѓувреме, можеме да зовриеме и брокула во цвеќе.

4. Откако ќе се олади, го распаѓаме со ножот и го мешаме со пире од компир.

5. Додадете сол и бибер, додадете го јајцето, ренданото сирење и потребниот леб за да имаме компактно и податливо тесто. Оставете го тестото да одмори неколку минути.

6. Ние ги формираме крокетите. Прво ги печевме со пченично брашно, потоа со јајцето и на крај со пченкарно брашно.

7. Пржете ги крокетите од брокула во многу врело масло додека не се заруменат рамномерно. Пред сервирање, ги ставаме на абсорбента хартија.

Слика: Вечно рецепти

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Долорес dijo

  Добро попладне, имам неколку прашања во врска со овој рецепт:
  - Брокулата се пасира исто како и компирот (со вилушка) или е оставена на големи парчиња ???
  - Не минувај ја коркетата за лебници ??? Јас секогаш ги поминувам крокетите по рендан пар
  - Штом ќе се направат крокетите, дали можат да бидат замрзнати?
  Ви благодарам многу