Крокети од тиквички

Крокети од тиквички

Не пропуштајте поинаков начин на правење многу здрави и посебни крокети. Имаат кремаста и хранливоста на млекото и изворот на витамини од тиквички. Постапката е иста за сите крокети, треба да се направи бешамелот и потоа да се направат крокетите рачно. Конечно, нема да изгубиме детали во неговото крцкаво пржење што му го дава тој вкус на јадење крокети.

 

Ако сакате крокети, можете да ги пробате нашите сорти „шунка и моцарела“ o „Олич и јајце“.

Крокети од тиквички
Автор:
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 300 гр тиквички
 • 80 гр мек кромид
 • 60 гр пченично брашно
 • 120 гр маслиново масло
 • 400 мл врело полномасно млеко
 • 200 ml топла супа од зеленчук
 • Сал
 • Мелен црн пипер
 • Мелено морско оревче
 • Благо маслиново масло за пржење на крокетите
 • 2 HUEVOS
 • Трошки од леб
 • лабаво пченично брашно
Подготовка
 1. Го миеме и го делиме тиквички на многу мали парчиња. Можеме да ја оставиме кожата, по избор е.
 2. Ги лупиме и сецкаме кромидот на многу мали парчиња.
 3. Загрејте ги во широка тава 60 гр маслиново масло. Кога ќе се загрее додадете ги тиквичките и кромидот.Крокети од тиквички
 4. Дозволивме пржете на средна топлина и мешајќи од време на време. Мора да почекаме зеленчукот да омекне. Кога е готово, тргнете го на страна.
 5. Во истото тавче ставаме 60 гр маслиново масло а кога ќе се загрее додадете го млекото малку по малку. Се препорачува млекото да биде топло. Мешаме и го пуштаме полека се згуснува.
 6. На крајот го фрламе Супа од зеленчук. Ќе го направиме истиот процес, додавајќи малку по малку и мешајќи додека види дека ја зема својата дебелина. Додадете сол, црн пипер и прстофат морско оревче.Крокети од тиквички
 7. кога имаме наше Сос Бешамел ние ги инкорпорираме тиквички и кромид исечкани на коцки и оставете го сето заедно да се готви 1 минута.
 8. Истурете го тестото во сад и го покриваме со пластична фолија. Треба да почекате тестото да се излади и да се стегне за да се формираат крокети. Вообичаено е рецептот да го направите претходната вечер за да го подготвите тестото следниот ден.
 9. Со готовото тесто ќе ги формираме крокетите со рака и ќе ги премачкаме со пченично брашно и олеснете ни да ја направиме вашата форма.
 10. Ќе ги рашириме јајце и на крај презла. Ги ставаме во чинија.
 11. Ние го загреваме лесно маслиново масло за пржење. Кога ќе се загрее ги додаваме крокетите и одвреме-навреме ги вртиме да се изладат и земете златна боја.
 12. Додека ги тргаме од тавата, можеме да ги оставиме на чинија со кујнска хартија, за да се исцедат. Се сервираат топли.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.