Крокети од шунка и сирење

Овие крокети можат да станат омилени на вашите деца. Имаат нежен вкус, одвнатре се кремасти, надворешно крцкави ... и имаат нешто што многу им се допаѓа на малите: Шунка и сирење.

При носење моцарела, кога крокетите се свежо направени, можеме да ги најдеме оние конци што се протегаат и се толку карактеристични на ова сирење кога ќе се стопи. 

Може да се замрзне. Откако ќе ги премачкате, ставете ги на плех покриен со мрсна хартија, оставајќи мал простор помеѓу секоја крокета. Кога ќе бидат замрзнати, можете да ги чувате во пластични кеси. На овој начин, кога ќе ви требаат, ќе ги имате одделени и подготвени за пржење.

Крокети од шунка и сирење
Деликатни крокети кои ги сакаат најмалите
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 100 гр путер
 • 100 гр пченично брашно
 • 1 литар млеко
 • 120 гр варена шунка
 • 1 топка моцарела
 • Морско оревче
 • Сал
 • Јајце и лебници за тесто
 • Сончогледово масло за пржење
Подготовка
 1. Исечете ја моцарелата на мали парчиња и оставете ја да се исцеди.
 2. Го загреваме млекото во тенџере.
 3. Го ставаме путерот во голема тава и оставаме да се стопи ставајќи ја тавата на оган.
 4. Откако ќе се стопи, додадете го брашното и соте го тоа една или две минути.
 5. Ние го додаваме млекото, малку по малку, продолжувајќи да се мешаме за да избегнеме формирање грутки.
 6. Додаваме сол и морско оревче.
 7. Ние ја исекуваме шунката.
 8. Додаваме шунка и моцарела во бешамелот што го имаме во тавата. Измешајте добро и продолжете со готвењето уште неколку минути.
 9. Го ставаме продолженото тесто на плех и оставаме да се излади. Откако ќе се олади, ги формираме крокетите и ги поминуваме низ јајца и презла.
 10. Ние ги пржиме на многу сончогледово масло.

Повеќе информации - Печени стапчиња моцарела


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.