Курва палачинка јагода

Состојки

 • 8 големи палачинки
 • 500 гр. јагоди
 • 500 мл. течна павлака
 • 250 грама ширење сирење
 • 6 листови неутрален желатин
 • 8 лажици шеќер

Јагодите што ни ги нуди пролетта и галициските палачинки ќе ни послужат да направиме шарена и вкусна торта.

Подготовка

Прво подготвуваме палачинки како што објаснивме во објавата посветена на рецептот.

Ние ги миеме јагодите и резервираме неколку за украсување. Остатокот го исецкаме на мали коцки и ги мешаме со малку шеќер.

Ние го собираме кремот со шеќер. Ние ги хидрираме листовите од желатин во ладна вода и добро ги исцедуваме. Ние ги раствораме во лажица топла вода и ги мешаме со крем направен со месење на кремот и маслото.

Ние обложуваме висок и кружен калап (за суфле) со пластичен филм. Ставаме палачинка на основата и ставаме слој од смесата со крем и сирење. Одозгора посипете ги коцките јагода. Повторуваме со палачинка, крем и сирење и потоа парчиња јагода. Ова го правиме онолку пати колку што е потребно додека не стигнеме до работ на калапот и не ги завршиме палачинките. Притиснете за да ја компактирате тортата и покријте ја со филм. Колачот го чуваме во фрижидер половина ден. Одмрзнете и украсете со јагода и малку сируп од јагода по вкус.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.