Кускус со зеленчук и пржено јајце

Toе подготвиме јадење целосна и шарена: кускус со зеленчук и вкусни пржени јајца.

El вода за готвење Theе го искористиме зеленчукот за да го хидрираме кускусот, така што ќе има повеќе вкус и витамини.

На јајца ќе ги пржиме непосредно пред да ја донесеме храната на масата. Свежо направено Тие се вкусни и одлични се мешаат со останатите состојки.

Кускус со зеленчук и пржено јајце
Многу комплетен и едноставен рецепт што многу го сакаат децата.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Салати
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Вода
 • 180 гр морков, излупен и исечен на коцки
 • 125 гр боранија, чиста и сецкана
 • 110 гр замрзнат грашок
 • 500 гр кускус
 • Сал
 • Маслиново масло
 • 4 HUEVOS
Подготовка
 1. Ставаме вода во тенџере. Кога ќе почне да врие, додадете малку сол и додадете го исечканиот зеленчук. Исто така грашок.
 2. Зеленчукот ќе трае околу 20 или 30 минути за да се готви (тоа ќе зависи од тоа дали го сакаме повеќе или помалку варен).
 3. Кога ќе се свари, ставаме цедалка над сад или контејнер и го цедиме зеленчукот. Водата не ја фрламе затоа што ќе ја искористиме за хидрирање на кускусот.
 4. Ние го ставаме кускусот во сад. Ние ја попрскуваме со вода за готвење од зеленчук.
 5. Ние само што го покривме кускусот со топла вода (треба да ја доведеме водата до нивото на кускусот, да ја достигнеме висината што е во садот).
 6. Оставете кускусот да одмори околу 5 минути.
 7. Потоа го мешаме кускусот да се оддели, така што зрната се ослободуваат.
 8. Ние додаваме сол и посипување маслиново масло.
 9. Додадете го зеленчукот во кускусот и измешајте.
 10. Јајцата ги пржиме во тава со многу масло. Ги ставаме на нашиот извор каде што имаме кускус и зеленчук.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 350

Повеќе информации - Мексикански пржени јајца


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.