Трикови за готвење: Дали знаете како да користите балсамичен оцет?

Дали знаевте дека балсамискиот оцет е многу повеќе од облекување? Покрај тоа што имаат диференцијален вкус, што го прави јадењето да има многу подобар вкус, неговите својства одат многу подалеку. Овој оцет доаѓа од готвењето што се нанесува на ширата од грозје. Се трансформира во густ сируп што се остава да ферментира, и како да е вино, откако е подготвен, Се става во буриња така што е стара најмалку 3 години. Потребен е процес на стареење на производството што го нема никој друг оцет.

Како треба да користиме балсамичен оцет?

Совршено е за облечете ги салатите, оди прекрасно во винегрети, пропорционално мешајќи лажица балсамичен оцет, една од маслиново масло и една од сенф од Дижон. Ако сакате да му дадете посладок допир, можете да вклучите и една лажица мед. Вкусно е!

Покрај тоа, Можеме да го користиме за облекување јадења со месо, зеленчук и салати со зелени лисја. Кога го користиме балсамичен оцет за готвење топли јадења, мора да го додадете во чинијата непосредно пред да ја отстраните храната од оган. На овој начин, ќе ја натераме храната да импрегнира со својот вкус, без да ја изгуби својата посебна арома.

Ако ви се случува да го користите за облекување салатиКако совет, секогаш почитувајте го редоследот на зачинување: Прво, солта, потоа оцетот од балсамик и на крај маслото. Ако сакате да дознаете повеќе трикови, погледнете на веб-страницата на Борхес.

Уживајте во најдобрите јадења со балсамичен оцет.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.