Лазања од модар патлиџан

Состојки

 • За 4 лица
 • 2 големи модри патлиџани
 • 2 зрели домати
 • 12 зелен аспарагус
 • 3 зелени пиперки
 • 100 гр варена шунка
 • 150 гр рендано сирење
 • Брашно
 • Јајце
 • Вода
 • Маслиново масло
 • Сал
 • Магдонос
 • 16 плочи лазања

Дали сакате лазања? Па, не пропуштајте го овој вкусен рецепт за лазања од модар патлиџан за кој треба да умрете. Многу едноставно и со целиот вкус на модар патлиџан, и друг зеленчук.

Подготовка

Во тенџере ставаме прскање маслиново масло, оставете го да се загрее, исечете ги пиперките и соте ги околу 15 минути. Откако ќе завршат, ги кршиме со помош на миксер.

Ние готвиме плочи за лазања.

Модри патлиџаните ги сечеме по должина за да добиеме малку 6/8 парчиња за секоја модар патлиџан, и ги ставаме да мируваат околу 30 минути во сад со сол за да ја ослободат целата вода. После тоа време, ги сушиме парчињата и ги поминуваме низ брашно и изматено јајце.

Ги пржиме во тава со малку масло. Ние го готвиме аспарагусот во тенџере со вода и сол околу 5 минути.
Подготвуваме плех за печење и го ставаме л
Ставете го на плех заштитен од рерна и ставете ги плочите со лазања на дното на садот. Над нив, парче модар патлиџан, 2/3 парчиња домат, сварената шунка и малку рендано сирење. Ставете друга модри патлиџана, покријте ја со аспарагусот, сварената шунка повторно и ставете последен слој со плочите за лазања, модриот патлиџан и ренданото сирење.

Печете на 180 степени 5/8 минути и послужете ја лазањата со сосот од пиперките што сме ги подготвиле.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.