Лазања од тиквички за деца

Состојки

 • За 4 лица
 • 3 големи тиквички
 • 100 гр. Јорк шунка, ретко исечена
 • 100 гр. ретко исечено сирење моцарела
 • 100 гр. рендано сирење пармезан
 • Нафта
 • Сал
 • Пимиента

Ако сте уморни или уморни од подготвување на истата лазања како и секогаш, денес сакам да ве научам како да направите многу здрава, сочна и вкусна опција за лазања, но со верзија за правење наместо плочи од пченица, со тиквички. Супер е едноставно. Не пропуштајте чекор по чекор како да го направите тоа.

Подготовка

Ние ги миеме тиквичките и ги сушиме. Исечете ги тиквичките на многу тенки парчиња од приближно 3 мм.

Во тенџере ставаме вода да зоврие и ги поминуваме парчињата низ тенџерето 5 минути за да се готват малку ал денте. Штом помина тоа време, ги оставаме резервирани.

Ние шириме извор со малку масло и ги собираме плочите од тиквички како да се лазањи, без да оставиме празни места. Ние шириме малку рендано сирење и покриваме со слој шунка. Следно ставаме слој сирење од моцарела, и го повторуваме процесот. додека не ги завршиме сите состојки. На крај, завршуваме со слој моцарела.

Ставаме слој од пармезан врз слојот моцарела и печиме сè на 180 степени приближно 30 минути или додека горниот дел не порумени.

Ние служиме и. да јаде!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.